Hiç İçin Metinler – Samuel Beckett

08 Eyl Hiç İçin Metinler – Samuel Beckett

Samuel Beckett, “başarısızlık/yoksunluk sanatı” olarak tanımladığı bir edebiyat anlayışını her kitabında yüzümüze vurur. Hiç İçin Metinler’de ise bunu 4 uzun öykü ile yapıyor. Bu öyküler öylesine öyküler ki bize sadece verilmesi isteneni değil, aynı zamanda kara bir mizahla bazı şeylerin farkındalığınıda veriyor. Klasik öykü anlayışına aldırış etmeden ilerleyen öykülerde, hiçbir şey olup bitmiyor. Hiç bir öyküde alışılmış bir öykü tadı alamıyoruz. Her öyküde biraz daha yazarın dünyasına girip, bu anlaşılmaz gibi duran hal ve durumu çözmeye çalışıyoruz.

“Nereye giderdim, gidebilseydim eğer, kim olurdum, varolabilseydim eğer, ne derdim, bir sesim olsaydı eğer, kim konuşuyor böyle, ben olduğumu söyleyerek.”

Aldatılış, terk edilmişlik, yoksunluk, kovulmuşluk, başarısızlık, bıkmışlık, yersizlik gibi kulağa ilk etapta hiç de hoş gelmeyen duyguları bizlere zerk eden bir kitap Hiç İçin Metinler. Aslında hoş gelmeyen herşey bize birşeyler katar ve yarar sağlar. Nasıl ki her başarısızlığın bize bir tecrübe kazandırması gibi. Eğer sizde bu duyguları barındırıyor ve bu duyguların açacağı yıkımın sonrasında herşeyin çok daha iyi olacağını düşünüyorsanız, okuyacağınız bu uzun öyküleri beğeneceksiniz. Okurken zaman zaman bırakmak isteyebilirsiniz. Çünkü bu metinler öyle kolay sindirilebilir değil. Hastayken bize getirilen ve bunu yemelisin ya da içmelisin bu sana iyi gelecek dediklerinde, suratımızın şekilden şekile girdiğini, içmek ya da yemek istemediğimizi hatırlarsınız. O anlarda kaçamıyorsunuz çünkü bunu yapmaya mecbursunuz. Çünkü bu size iyi gelecek. İşte Hiç İçin Metinler’de bu şekilde okunmalı diye düşünüyorum. Yok ben zaten alışkınım bu tip hal, durum ve duygulara o zaman normal bir okuma ile devam edebilirsiniz. İçinizden bir şeyler bulacağınıza eminim.

“Milyarların bitiminde gereksinme duyuyorsunuz bir tanrıya, varlığına tanıklık edilmeyen her şeyin tanığına, her şeyin berbat olması nasıl da mutluluk verici, hiçbir şeyin hiçbir zaman başlamaması, hiçbir şeyin hiçbir zaman olmaması, yaşamasız sözcüklerden başka varolan bir şeyin olmaması.”

İyi okumalar.

Kitap adı: Hiç İçin Metinler
Orijinal adı: Texts Pour Rien
Yazar: Samuel Beckett
Çeviri: Uğur Ün
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa: 160
Baskı: 2009
Tür: Hikaye/Öykü

Hemen satın al

hic-icin-metinler-samuel-beckett-2

#Hiç İçin Metinler – Samuel Beckett #Hiç İçin Metinler #Samuel Beckett

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend