Hiçbir Şey İstememenin Mutluluğu – Fernando Pessoa

21 Tem Hiçbir Şey İstememenin Mutluluğu – Fernando Pessoa

Açılış olarak beni çok etkileyen, sonrasında ise daha fazla etkileyen bir aforizmalar kitabı. Yazarın tüm eserlerini bünyeye sindirmek için oldukça iyi bir başlangıç Hiçbir şey istememenin mutluluğu. Aforizma kitapları genelde belli birkaç kalıp sözden sonra tekdüzeleşir ve sizi biraz konudan kopartır ve uzaklaştırır ya hani işte bu Fernando Pessoa’nın aforizmalarında olmuyor. Fakat biraz bunalıma sürüklenebilir, sorguladığınız bazı değerleri daha fazla sorgulamaya başlayabilirsiniz.

“Anlaşılmayı her zaman reddettim. Anlaşılmak kendini satmaktır. Âşık olmak yalnızlıktan usanmaktır; bu yüzden bir korkaklıktır, kendimize ihanettir. Geçmişim, olamadığım her şeydir. Hep uyanmanın sınırındaymışım gibi hissediyorum. Japon çay fincanlarımdan birisi kırıldığında, gerçek nedenin bir hizmetçinin özensiz ellerinin değil o porselenin kıvrımlarına yerleşen desenlerin kaygıları olduğunu düşünürüm.” diye bir tanıtım yazısı ile başlayan eser, sırf bu paragraftan bile size neler sunacağını gösteriyor.

İsterseniz birkaç satır ile size ne gibi bir kitap ile karşı karşıyayız anlatmaya çalışayım;

“ben hiçbir zaman hiçbir şey olmak istemem
ben hiçbir zaman hiçbir şey olmak isteyemem
ben hiçbir zaman hiçbir şey olmak istemeyeceğim
ama bende dünyanın tüm hayalleri var…”

“hiçbir şey değilim.
hiçbir şey de olmayacağım.
bir şey olmayı istemem.
ancak, dünyanın bütün düşleri var bende.
odamın pencereleri…”

“Politika, faytoncu olmak için doğmuş adamların yanlış anlaşılmış kibiridir.”

“Vicdan azabı değil, bilinç azabı çekiyorum.”

“Kötülük yeryüzünün her yerindedir ve biçimlerinden birisi mutluluktur.”

“Kendin hakkında hiçbir şey bilmemek, yaşamaktır. Kendini fena halde bilmek, düşünmektir.”

“Birilerini uyurken seyredince hep aynı hissi taşırım. Uykudayken hepimiz tekrar çocuk oluruz. Uyku halindeyken hata yapmayız ve hayata karşı bilinçsiz oluruz; uyuduğu süre boyunca en suçlu ve en bencil bile doğal bir büyüyle kutsal hale gelir. Benim için bir çocuk öldürmekle uyuyan bir adamı öldürmek arasında önemli bir fark yoktur.”

“Bir şeyleri bitirdiğimde hayretler içinde kalırım. Hayretler içinde ve tükenmiş. Mükemmeliyetçi içgüdüm beni bitirmekten alıkoyabilir; başlamaktan bile alıkoyabilir. Ama kendimden geçer ve bir şeyler yapmaya başlarım. Başardığım; iredemin ürünü değil, irademin teslimiyetidir. Başlarım çünkü düşünmek için gücüm yoktur; bitiririm çünkü bırakmak için cesaretim yoktur.”

“Özgürlük, yalnız kalabilmeye denir. İnsanlardan uzaklaşabiliyorsan, onlara hiçbir muhtaçlığın, paraya ihtiyacın, sürüye uyma içgüdün, aşka, şana şöhrete hevesin ya da merakın yoksa özgürsündür, bunların hepsi sadece yalnızlıktan ve sessizlikten beslenir. Yalnız yaşayamıyorsan, doğuştan kölesin demektir. Ruhen ya da zihnen en yüce mertebelere ulaşmış olabilirsin: Soylu bir kölesin öyleyse ya da zeki bir uşak, ama özgür değilsin.”

“Sevmek, yalnızlıktan yorulmaktan olur; yani bir alçaklıktır, insanın kendine ihanetidir.”

Sanırım bir miktar anlatabildim…
Bunalım nedir hüzün nedir bilmeyenler için ağır bir yıkım olabilecek bu eseri, şiddetle tavsiye ediyorum.

Kitap adı: Hiçbir Şey İstememenin Mutluluğu
Yazar: Fernando Pessoa
Çeviri: Hakan Akdoğan
Yayınevi: Zeplin Kitap
Sayfa: 72
Baskı: 2015
Tür: Aforizmalar

hicbir-sey-istememenin-mutlulugu-fernando-pessoa-2

#Hiçbir Şey İstememenin Mutluluğu – Fernando Pessoa #Hiçbir Şey İstememenin Mutluluğu #Fernando Pessoa

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend