Hırçın Kız – William Shakespeare

12 May Hırçın Kız – William Shakespeare

Hırçın Kız, William Shakespeare komedi türünde ki oyunlarından biri. Adından da anlaşılacağı gibi oldukça hırçın bir kızın öyküsü anlatılmaktadır. Tabi bu öykünün içinde bir kaç öykü daha yer almaktadır. Her zaman olduğu gibi Shakespeare, bu oyunda da tek bir olay ile tek bir anlatım ile ilerlemez, farklı kollardan farklı anlatımlarda bulunur.

Konusuna kısaca değinecek olursak, zengin bir adamın -Baptista- iki kızı vardır. Her ikiside evlenme çağına gelmiş bu kızlarından büyük olan yani Katharina hırçın mı hırçın, lanet bir kızdır. Kardeşi Bianca ise tam tersine pamuk gibi bir kızdır. Tatlı dilli iyi kalpli ve sakin bir kızdır. Babaları Baptista kızlarından ilk önce Katharina’nın evlenmesini ister. Bu olmadan küçük kardeşinin evlenemeyeceğini söyler. Bianca ile evlenmek isteyen Hortensio ve Gremio bu habere üzülürler ama asla vazgeçmezler aşklarından. Hortensio bir arkadaşından yardım ister Katharina’yı ikna etmesi için. Hortensio’nun arkadaşı Petruchio Verona’dan gelir ve işe koyulur. Hırçın kızı ikna etmek için farklı bir yol izlemeye başlar.

Hani bir söz vardır dinsizin hakkından imansız gelir diye işte bu sözün oyunlaştırılmış hali diyebileceğim bu güzel komediyi tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Hırçın Kız
Orijinal adı: The Taming of the Shrew
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 125
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

Hırçın Kız - William Shakespeare

Hırçın Kız – William Shakespeare


Arka kapak;
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Hırçın Kız adlı komedyasında daha yazarlığının ilk dönemlerinde bile karakter oluşturma konusunda tartışılmaz bir ustalığa sahip olduğunu göstermiştir. Shakespeare’in birçok açıdan İtalyan komedyasından esinlendiği Hırçın Kız, birbirini geliştiren iki önoyunla başlayarak, entrikalar, farklı kimliğe bürünmeler ve bir aşk hikâyesi ile “oyun içinde oyun” halinde sürer. Aksi bir kadının uysal bir eşe dönüşmesini anlatan komedya, o dönemde erkek gözüyle kadına nasıl bakıldığını da açıkça sergilemektedir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • istanbulsogutmaservisi@gmail.com'
    osman
    Posted at 13:53h, 23 Mayıs Yanıtla

    ben daha yeni okumaya başladım ve süper gözüküyor

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend