Hiroşima Sevgilim – Marguerite Duras

25 Ağu Hiroşima Sevgilim – Marguerite Duras

Hiroşima Sevgilim, Marguerite Duras’ın okuduğum ikinci kitabı oldu. Kitap aslında senaryo şeklinde yazıldığından tam olarak bir kitap havasında bir okuma sunmadı ama olsun. Eser için yapılan övgüler ve beklentileri yükseltmesi de iyi olmadı ama yine olsun. Sürükleyici bir dil ile roman ya da bir hikaye gibi yazılsaydı daha iyi olur muydu? Olurdu ama olsun…

Farkındayım bu kadar meşhur bir kitaba laf etmek bana düşmez. Daha doğrusu filme demeliyiz. Evet filmi eminim izlense çok daha yararlı olabilir anlama açısından. Kitabını okumak hem anlama bakımından hemde kitabın içine girme anlamından benim için sınıfta kaldı. Zor bir okuma oldu. Tiyatro eserleri gibi olur diye tahmin etmiştim, çok güzel bir okuma sunacak demiştim ama dediklerim kursağımda kaldı. Yine abartmaya başladım sanırım. Evet tamam o kadar değil ama şu an ki hislerim böyle. Üzgünüm…

En iyisi gidip filmini izlemek. Sonrasında senaryosunu okumak belki daha iyi gelecektir.

İyi okumalar.

Kitap adı: Hiroşima Sevgilim
Orijinal adı: Hiroshima Mon Amour
Yazar: Marguerite Duras
Çeviri: Cevat Çapan
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 112
Baskı: 2011
Tür: Senaryo

hirosima-sevgilim-marguerite-duras

Hiroşima Sevgilim – Marguerite Duras

Arka kapak;
Unutmak, unutamamak, özlemek, tutku, savaş ve acı… Bir kadın, bir erkek, ayrı ülkelerde iki farklı kent, tek bir gece ve iki farklı geçmişe yazılan bir aşk ve ölüm şiiri Hiroşima Sevgilim. Film, Japon bir mimarla, teması barış olan bir film çekimi için Japonya’ya gelen Fransız aktristin tutkulu aşkını anlatan film, bir yandan da insan belleğinin sorgulandığı en yetkin çalışmalardan biri olarak kabul edilir. Bireyin dünyasını altüst etmiş bir aşk ya da toplumun hafızasına kazınmış savaş zamanla silikleşen, güç bela anımsanan bir hatıraya dönüşmeye, kişileri ya da kitleleri etkileyen trajediler olmaktan çıkıp tarih sahnesindeki binlerce olaydan biri olmaya mı mahkûmdur?
Fransız Yeni Dalga’sının en özgün yönetmenlerinden Alain Res­nais’nin sinema tarihe geçen ve birçok kuşağı derinden etkileyen bu efsanevi filminin senaryosu da, Marguerite Duras’nın elinden çıkmış en çarpıcı metinlerden biridir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend