Hoşgör Köftecisi – Orhan Veli Kanık

03 Nis Hoşgör Köftecisi – Orhan Veli Kanık

Anlatmaya gerek yok bazen. Hele bu bazenin içinde Orhan Veli varsa. Zaten söz düşmez bizlere anlatmak için. Ne büyük üstadlar ne büyük sözler dizmişler ardı ardına. Bize sadece okumak düşer bu güzel havalarda Orhan Veli’yi. Bu güzel havalarda okumak lazım ki bizi de yaksın o güzel havalar.

Bu kez şiirleri değil, hikayelerini okuyoruz şairin. Çok güzel hikayeler bunlar. Her yerde okuyamayacağınız kadar güzel hikayeler. Bana biraz Sait Faik biraz Sabahattin Ali tadı verdi bu hikayeler. Ama yer yer o şairane üslup beni yakaladı. Eee yazan serde Orhan Veli var. Onun şiirleri gibi yazmaası gerekir. Bizimde onun şiirleri gibi yorum yazmamız belki de.

Kısacık bir kitap ama inanın o zamanlara alıp götürüyor sizi. Hatta bitmesin istiyorsunuz. Biraz daha o zamanın İstanbul’unu, Orhan Veli’nin anlatımı ile okuyayım diyorsunuz. Yalan değil bu ya da kandırmaca veya düzmece reklam. Hiç biri değil. Gerçeğin ta kendisi. Tamda şairin istediği ve dediği gibi bunlar. Hikayelerini en az şiirleri kadar beğenen ben, ne kadar hikayesi varsa bir bir, tekrar tekrar okumak istiyorum. Sizlere de öneririm. Emin olun pişman olacağınız en son şeylerden biridir Orhan Veli okumak.

Bir süre geçsin istiyorum şimdi. Bir süre geçsin, tekrar okuyacağım. Hani bir şey tat bırakır damağınızda gitsin istemezsiniz, işte öyle bir şey buradaki hikayeler. Damağınızdan hiç gitmesin istediğiniz hikayeler okumanız dileklerimle…

İyi okumalar.

Kitap adı: Hoşgör Köftecisi
Yazar: Orhan Veli Kanık
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 64
Baskı: 2012
Tür: Hikaye

hosgor-koftecisi-orhan-veli-kanik

Hoşgör Köftecisi – Orhan Veli Kanık


Arka kapak;
Orhan Veli’nin hikâyeleri, 1947-50 yılları arasında Tanin gazetesi ile Seçilmiş Hikâyeler ve Yaprak dergilerinde yazarın sağlığında, William Saroyan’dan “serbest” olarak çevirdiği hikâyesi ise ölümünden sonra Vatan gazetesinde (1952) yayımlanmıştı.

Hikâyeler ilk kez ayrı bir kitapta toplanmış ve kitaba yazarın edebiyat hakkındaki küçük ama ilginç bir konuşması da eklenmiştir.

Hoşgör Köftecisi okurlarının, “keşke genç yaşta kaybetmeseydik de, o güzel şiirler gibi bu güzel hikâyelerden de daha çok yazsaydı” diyeceğini düşünüyoruz.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Mart 2016 - Metinden Notlar
    Posted at 00:49h, 12 Mart Yanıtla

    […] Anlatmaya gerek yok bazen. Hele bu bazenin içinde Orhan Veli varsa. Zaten söz düşmez bizlere anlatmak için. Ne büyük üstatlar ne büyük sözler dizmişler ardı ardına. Bize sadece okumak düşer bu güzel havalarda Orhan Veli’yi. Bu güzel havalarda okumak lazım ki bizi de yaksın o güzel havalar. Yazının devamı için lütfen tıklayınız… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend