I. Dünya Savaşı – Ian Westwell

03 Tem I. Dünya Savaşı – Ian Westwell

Her ne kadar adında “resimli” kelimesi geçse de okumak istediğim bir kitaptı Ian Westwell’in hazırladığı I. Dünya Savaşı kitabı. Aslında eserin tam adı da I. Dünya Savaşı – Resimli Harp Tarihi şeklinde. Nedense bir kitapta resimli, açıklamalı vs. gibi ekstra notlar olunca acaba çok yüzeysel midir? Diye bir şüpheye kapılıyorum. Hani resimler de var bak o yüzden çok detay agirmedik gibisinden. Ama durum elbette böyle değil.

Hüsnü kuruntularımı bir kenara bırakıp hem I. Dünya Savaşı kitabını hemde II. Dünya Savaşı kitabını aldım. Her ikiside büyük bir özenle ve tizilikle hazırlanmış İş Bankası Kültür Yayınları tarafından. Zaten yayınevi İş Bankası Kültür Yayınları olunca o işin içinde yüzeysellik aramayın. Reklam gibi olduğunun farkındayım fakat inanın bana bu böyle. Klasiklerde olsun, modern edebiyatta olsun, tarih eserlerinde olsun, seyahatnamelerde olsun kısacası çıkardıkları her türde her eserde bunu bizlere gösteriyorlar. İçeriğinden, çevirisine, cildinden, baskısına kadar bütünüyle mükemmel kitaplar. Uluslararası tarihin acı ve utanç dolu bu iki olayının detaylarını öğrenmek için bu eserlere başladım.

İlk olarak başladığım I. Dünya Savaşı kitabında savaşın en başından hatta daha başlamadan önceki avrupanın, hal ve durumunu özetleyen bilgilere yer verilmiş. Ekonomik durum, sosyo kültürel duruş, ülkeler arası çatışma ve çekişmeler ve tabi yavaş yavaş büyümeye başlayan milliyetçilik kabusu. Tüm bunların yanında avrupanın bir şekilde şekillenmeye çalıştığını, daha doğrusu şekillenmesinin gerektiğini düşünüp, ona göre planlar yapıldığını farkediyoruz. Aslına bakarsanız savaşın başlamasını tetikleyen olaylar az biraz bahane tadında. Amaç kesinlikle çok farklı ve çok derin. İşin içinde çok büyük güçler olunca bunu yönetmek çok kolay olmuştur diye tahmin ediyorum. Avrupa zaten dip dibe bir çok ülke ve bir şekilde bir birlerinden nefret ediyorlar. Zaten nefreti çıkartmalarını sağlamak işten bile değil.

Kısaca özetlemem gerekirse kitap savaşı bize anlatıyor. Fakat bize I. Dünya Savaşı’nı anlatıyor. Savaşda kullanılan teçhizatı ve teknolojiyi anlatıyor. Tabi bu anlatımı derinlemesine yapıyor. Kullanılmış olan tüm askeri gereçler, silahlar, tanklar, gemiler, uçaklar hatta zeplinler hepsinden detaylı bir şekilde bahsediliyor. Benim için sıkıcı olan tek yan buydu. Çünkü bu ayrıntı bana biraz fazla geldi. İlgimi çekmeyen bir alan sanırım belki de ondandır. Fakat kitabın bütününe bakacak olursak kitabı severek ve sıkılmadan okudum. Bu yüzden sizlere de bu arşiv niteliğindeki tarih araştırmasını tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: I. Dünya Savaşı
Orijinal adı: The Illustrated History of World War One
Yazar: Ian Westwell
Çeviri: Oktay Etiman
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 256
Baskı: 2014
Tür: Tarih

Hemen satın al!

i-dunya-savasi-ian-westwell

I. Dünya Savaşı – Ian Westwell


Arka kapak;
• Çatışmaya yol açan siyasi ve ekonomik faktörler, savaşın önemli dönüm noktaları ve yeni teknolojilerin etkisi üzerine uzman yorumları içeren, okunmaya değer bir harp tarihi örneği.
• Çeşitli askeri stratejilerin başarı ve başarısızlığının analiziyle birlikte, karada ve denizde meydana gelen Marne Muharebesi, Çanakkale Seferi, Jutland Muharebesi gibi önemli çarpışmalarla ilgili açıklamaları tamamlayan renkli haritalar ve savaş planları.
• General Douglas Haig ve General Aleksey Brusilov’dan Paul Hindenburg ve Erich Ludendorff’a kadar savaşın gidişatını belirleyen komutanlarla David Lloyd George, II. Wilhelm, Woodrow Wilson ve Georges Clemenceau gibi siyasi liderler.
• Dretnotlardan U-boat’lara ağır sahra topçusundan ilk tanklara I. Dünya Savaşı’nın çeşitli silahları ve her silah hakkında teknik bilgiler.

Batı’da “Büyük Savaş”, bizde de “Harb-i Umumi” adıyla anılan I. Dünya Savaşı, ilk gerçek küresel çatışmaydı. Savaştaki insan kayıpları o güne kadar görülmemiş bir düzeydeydi: Dört yıl süren savaşta 8 milyon asker ve 6 milyondan fazla sivil hayatını kaybederken, 21 milyon asker de yaralanmıştı.

Elinizdeki kitap, İtilaf devletleriyle
(Britanya İmparatorluğu, Fransa, Rusya, Sırbistan, İtalya, Romanya, Japonya, ABD…) İttifak devletlerini (Almanya,
Avusturya-Macaristan, Osmanlı İmparatorlukları ve Bulgaristan) karşı karşıya getiren bu savaşın hemen öncesinde Avrupa’daki durumu özetledikten sonra, yıl yıl farklı cephelerdeki durumu ve en önemli muharebeleri anlatıyor. Savaşa yön veren taktiklerin, siper savaşlarının, denizdeki çatışmaların yanı sıra, kullanılan temel silahlar hakkında teknik bilgilere, önemli komutanların biyografilerine ve akıllarda iz bırakan olaylara da yer veriyor. Marne Muharebesi’nden Çanakkale Seferi’ne, Jutland Muharebesi’nden Filistin Cephesi’ne, çeşitli savaş alanlarında, fotoğraflar ve haritalar eşliğinde çıkılan tarih yolculuğunun sonunda da, Wilson İlkeleri’nden Milletler Cemiyeti’ne uzanan süreç özetleniyor.

I. Dünya Savaşı’nın acımasız tarihi ve geniş kapsamı, beş yüzü aşkın fotoğraf, savaş planı ve haritayla birlikte bütün ayrıntılarıyla aktarılıyor. Kitap kolay okunur üslubu sayesinde yalnızca konunun uzmanlarına değil, geniş bir okur kitlesine hitap ediyor.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Nisan 2016 - Kargadan Notlar
    Posted at 00:44h, 02 Ağustos Yanıtla

    […] Her ne kadar adında “resimli” kelimesi geçse de okumak istediğim bir kitaptı Ian Westwell’in hazırladığı I. Dünya Savaşı kitabı. Aslında eserin tam adı da I. Dünya Savaşı – Resimli Harp Tarihi şeklinde. Nedense bir kitapta resimli, açıklamalı vs. gibi ekstra notlar olunca acaba çok yüzeysel midir? Diye bir şüpheye kapılıyorum. Hani resimler de var bak o yüzden çok detay agirmedik gibisinden. Ama durum elbette böyle değil. Yazının devamı için lütfen tıklayın. […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend