2. Dünya Savaşı – Donald Sommerville

31 Ağu 2. Dünya Savaşı – Donald Sommerville

Mükemmel bir tarihi kaynak çok beğendim. Tarihin en acımasız savaşlarından birinden yine karlı çıkanlar olmuş bunu çok göstermese de anlıyorsunuz. Tek eleştirim bu olabilir. O kazananlar hala en büyük güçler olarak devam ediyorlar ve hala öldürüyorlar. Adına ise bu kez “barış getirmek” diyorlar. İkiyüzlülük ve çıkar savaşları devam ediyor…

Bir diğer konu ise kitabın çok fazla teknik detaya girmesi. Belki verilmek istenen budur tabi ama yine de az biraz daha konuya odaklı daha doğrusu olaylara, yaşanan olaylara bakılabilirdi. Teknik detaylardan kastım silahlar, tanklar, uçaklar, gemiler ve bunların kapasiteleri, nasıl bombalar kullandıkları gibi bilgiler. Elbet bunlarda gerekli bilgiler, olmalı fakat diğer taraf zayıf kalınca, bu bölümler biraz fazla gibi olmuş.

Fakat savaş hakkında bu kadar güzel bilgiler ve görselleri başka bir eserde bulamayabilirsiniz. O yüzden meraklılarına özellikle tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: II. Dünya Savaşı
Orijinal adı: The Complete Illustrated History of World War II
Yazar: Donald Sommerville
Çeviri: Ali Önsan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 256
Baskı: 2016
Tür: Tarih

II. Dünya Savaşı – Donald Sommerville

Arka kapak;
Tarihin en korkunç savaşlarından birinin, belirleyici çarpışmaları ve önemli antlaşmaların analiziyle birlikte çarpıcı ve detaylı anlatımı

Çatışmaya yol açan siyasi ve ekonomik faktörler, savaşın önemli dönüm noktaları ve yeni teknolojilerin etkisi üzerine uzman yorumları içeren, okunmaya değer bir harp tarihi örneği.

Çeşitli askeri stratejilerin başarı ve başarısızlığının analiziyle birlikte, karada ve denizde meydana gelen bütün önemli muharebelerle ilgili açıklamaları tamamlayan renkli haritalar ve savaş planları.

General Douglas MacArthur ve General Erwin Rommel’den Mareşal Bernard Montgomery’ye kadar savaşın gidişatını belirleyen komutanlarla Winston Churchill, Charles de Gaulle, Jozef Stalin, Adolf Hitler ve Franklin D. Roosevelt gibi siyasi liderler.

Her bir silahla ilgili verilen teknik detaylarla, refakat uçak gemileri ve ağır kruvazörlerden roketlere ve atom bombasına kadar, savaşın iz bırakan silahları.

I. Dünya Savaşı’ndaki eğilimler, II. Dünya Savaşı sırasında uç noktalara vardı. Silah üretimi ve tedariki, sivil nüfusun seferberliği, istihbaratın oynadığı rol, kullanılan silah türleri, hepsi yeni gelişme ve uzmanlaşma süreçlerinden geçti. Özellikle de, kitle kıyımının mekanikleşmesinin günümüzde hâlâ devam eden geniş çaplı yankıları oldu. Elinizdeki kitap ayrıntılı bir II. Dünya Savaşı tarihi. I. Dünya Savaşı’nın sonucundan ve Nazi kuvvetlerinin Avrupa’nın dört bir yanına yayılışından Barbarossa Harekâtı’na, Kuzey Afrika’daki muharebelere ve Pasifik’teki savaşa kadar, tüm savaş alanlarında keşfe çıkılıyor. Kilit önem taşıyan çarpışmalar, çatışmanın nasıl ilerlediğini gösteren ayrıntılı haritalar ve savaş planları eşliğinde irdeleniyor.

Silahlara ayrılan bölümler, savaşın sürdürülmesini sağlayan başlıca mekanizma ve taktikleri içeriyor. Kutular içinde aktarılan temel verilerin yanı sıra savaşta kilit roller üstlenen komutanlar ve liderlerle ilgili bilgiler, muharebelerin sonuçlarını ve silah istatistiklerini bir bakışta görmemizi, önemli siyasi ve askeri liderleri yakından tanımamızı sağlıyor.

II. Dünya Savaşı’nın acımasız tarihi ve geniş kapsamı, beş yüzü aşkın fotoğraf, savaş planı ve haritayla birlikte bütün ayrıntılarıyla aktarılıyor. Kitap kolay okunur üslubu sayesinde yalnızca konunun uzmanlarına değil, geniş bir okur kitlesine hitap ediyor.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend