İnce Memed – Yaşar Kemal

31 Oca İnce Memed – Yaşar Kemal

İnce Memed, Yaşar Kemal’in Türk ve Dünya edebiyatına kazandırdığı önemli eserlerden biridir. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında geçen romanın öyküsü, Çukurova köylüsünün ağalık sistemine duyduğu öfke ve isyanın destansı anlatımıdır.

Cumhuriyet yeni kurulmuştur fakat köylünün feodal yapı içinde ezilmesinin kaynağı olan ağalık sistemi tümüyle varlığını sürdürmektedir. İnce Memed’in anasıyla birlikte yaşadığı Değirmenoluk köyü ile birlikte beş civar köyün sahibi olan Abdi Ağa, köylüler üzerinde kendi koyduğu keyfi yasa ve töreleri uygulayan acımasız ve gaddar bir adamdır. İnce Memed, Ağa’nın tarlasında ırgat olarak çalışırken yaşadığı zorbalık ve zulümlere dayanamayarak köyünü terk eder. Ağa’nın durumu haber alması üzerine geri dönmeye zorlanan Memed ve annesi Döne zor bir kış geçirirler. Memed’in sevgilisi Hatçe, rızası omaksızın Abdi Ağa’nın yeğeni ile evlenmeye zorlanınca birlikte köyden kaçarlar. Ağa ve adamları onları takibe koyulur ve aralarında şiddetli bir çatışma yaşanır. Memed, Abdi Ağa’yı yaralar ve yeğenini öldürür. Olayların ardından tekrar kaçmak zorunda kalan Memed, eşkiya yaşamı sürmeye başlar. Ağa’nın çıkarlarına hizmet eden diğer eşkiyalarla da çatışmaktan geri durmayan İnce Memed’in şöhreti zamanla artar ve ezilen köylünün umudu ve koruyucusu olur.

1955 yılında, Romanın yayınlanmasının ardından ilgi öylesine büyük olur ki, kısa zamanda kırktan fazla dile çevirisi yapılır ve film hakları Peter Ustinov tarafından satın alınarak sinemaya da uyarlanır. Ne var ki, dönemin katı sansür uygulamaları nedeniyle ülkemizde gösterimi Bakanlar Kurulu kararı ile engellenir.

Yazıldığı dönemin toplumsal gerçekliğini ustalıkla yazıya aktaran Yaşar Kemal’in bu romanı için bir başyapıt olduğunu söylersek abartmış sayılmayız . Okumaya başlayınca elinizden bırakamayacağınız bir çağdaş klasiktir İnce Memed. Okumanız dileği ile…

Kitap adı: İnce Memed
Yazar: Yaşar Kemal
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 448
Baskı: 2015
Tür: Roman

#İnce Memed – Yaşar Kemal #İnce Memed #Yaşar Kemal

Kitap Etiketleri:
,
Mete Erden
meteerden@gmail.com

1964 yılında Eskişehir'de doğdu. Liseyi İzmir'de bitirdi ve 'Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde çizer olarak çalıştı. Karma sergilerde karikatürleri sergilendi. Eğitim ve kültür yayıncılığı alanında illüstrasyon çalışmalarına İzmir'de devam etmektedir.

2 Yorum
 • zekituncer1969@hotmail.com'
  Zeki tuncer
  Posted at 19:25h, 17 Eylül Yanıtla

  47 yasindayim ince memedi okudum keske daha önce okusaydim cok etkilendim her insanin icinde olan vicdanlara seslenen bir roman ince memed ve diğerleri insanim diyenlerin yapması gerekenleri yapmislar ve sunu söylüyorum her dinden irktan mezhepten insanlarin önyargılarını silip hayata iliskilere birde bu gözle bakmalarını acizane tavsiye ederim ……

 • kayahkaya3@gmail.com'
  Hüseyin Kaya
  Posted at 20:40h, 31 Mayıs Yanıtla

  İce Memed Ah o neydi ne kitaptı ne kitaplardı. Bir nefeste okudum desem yalan olmaz. 1 Kitaba biraz gönüllü biraz gönülsüz başladım. Zaman geçtikçe hızlandım.Bir haftada bitti. 2. Kitabı hemen gittim aldım. O da 3-5 günde bitti. Derken 3 ve 4 . kitapları almak için kitapçılara bakıyordum. Yok. Yaşar Kemal İnce Memed yok. özellikle 4 yok. Derken buldum. Okudum. İnanın 4. kitabı gözü yaşlı duygulu üzgün anlatması çok zor. böyle duygularla okudum. Şimdi diyorum ki neden 5-6 yok. Mememed in üyü tmü belli olmadan nerelere gitti. Mağrada doğan oğluna ne oldu…… Dikenli düz vayvay köyü. Çok çok yorulmuştum okurken sanırım bir ayda bitmişti. Şimdi eşe dosta tavsiye ediyorum. Şimdilik 2 arkadaşıma set olarak aldırdım. Okuyun İnce Memed okumadan okudum demeyin. Kitaplığın baş köşesinde saklıyorum. Unuttuktan sonra tekrardan okuyacağım.
  İnsanlık var oldukça İnce Memed ler bitmeyecek ağalar var oldukça memedler bitmeyecek……

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend