İnci – John Steinbeck

10 Eyl İnci – John Steinbeck

İnci, John Steinbeck’in en güzel uzun öykülerinden biri. Düze ve sade bir anlatımla, insanların açgözlülüklerini, dolandırıcılıklarını ve maddiyata verdiklerin önemin, insanlığın bile üzerinde olduğunu bize gösteren, eşsiz eserlerden biri. Fareler ve İnsanlar adlı eserini okuduysanız John Steinbeck’in zaten ne demek istediğimi çoktan anlamışsınızdır yazarın anlatmı ile ilgili. Hatta bu yazıyı okumadan önce İnci’yi çoktan okumuş bile olabilirsiniz.

İnci’nin konusu aslında çok sade bir konu. Kino adlı denizci, Salinas’ta, saz evinde yaşayan fakir bir ailenin erkeğidir. Yeni evlidir ve ilk çocukları hastalıktan dolayı yaşamını yitirir. Bu yüzden ikinci çocuklarına gözleri gibi bakarlar. Fakat bir sabah bebeği akrep sokar. Kino hemen doktora koşar fakat doktor fakir insanlarla uğraşmak istemez. Onları başından savar. Bu acımasız dktor sadece para için bir şeyler yapan berbat bir insandır. Aslında günümüzde ki bir çok doktorun yaptığını yapmaktadır. İnsan hayatını, kağıtların üzerinde yazan rakamlara göre değerlendiren, sözde yeminli, aşağılık yaratıklardan biridir.

Sonrasında Kino eve döner ve çaresizlikle beklemeye başlar. İşine de devam etmelidir. Denizde avlandığı sırada çok büyük bir inci bulur. Bu inci o kadar büyüktür ki Kino’nun nutku tutulur, gözlerine inanamaz. Kıyıya vardıklarında inciyi gören herkes birbirine incinin ne kadar büyük olduğunu ne kadar değerli olduğunu söyler. Hemen hesaplar yapılmaya başlanır. İnci alıcılarına kadar giden bilgi sayesinde, inci alıcıları tembihleşirler ve değerinden daha az almak için, inciye değersizmiş gibi yaparlar. Zaten inci alıcılarının hepsi aynı alıcıya bağlıdır. Hepsi göstermelik olarak fiyat vereceklerdir. Fakat planları istedikleri gibi yürümez. Doktor bile inciden pay almka için koşa koşa gelir Kino’ların fakir kulübesine. Zaten iyileşmekte olan bebeğe sözde bir tedavi yapar. Sanki onlara hep yardım eden biriymiş gibi davranır. Sözde dost olur bir anda.

Kino bir oyuna geldiğini anlar ve inciyi şehirde satmak istediğini söyler. Ama bundan sonra herşey çok daha kötüye gitmeye başlar. Çünkü herkes inciyi istemektedir. Her ne pahasına olursa olsun herkesin tek bir hedefi vardır. İnci, Kino ve ailesine zarar vermeye başlamıştır. Ama Kino bunu göremez…

Asla eskimeyecek nadide eserlerden olan İnci’yi herkese tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: İnci
Özgün adı: The Pearl
Yazar: John Steinbeck
Çeviri: Tomris Uyar
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Sayfa: 102
Baskı: 2012
Tür: Öykü

inci-john-steinbeck

#İnci – John Steinbeck #İnci #John Steinbeck

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • erhan05korkmaz@gmail.com'
    Erhan Korkmaz
    Posted at 21:56h, 22 Kasım Yanıtla

    Çocuklar için uygun değil. Yetişkin birini bile sarsıyor hikayenin sonu. Çok doğru, çok gerçekçi ama üzücü bir kurgusu var.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend