İntihar Şiirleri – Sefa Kaplan

27 Tem İntihar Şiirleri – Sefa Kaplan

Zaman zaman farklı tarzlarda kitaplar okumaya özen gösteriyorum. Özellikle önyargılı olduğum alanlardan ve yazarlardan seçiyorum. Bu sayede hem önyargılarımı törpülemiş, hemde farklı ufuklara doğru yelken açıyorum. Bu yolculuklarda çok güzel adalarda bulabilirim, korsanlarla dolu limanlarda. Elbet bunun farkında olarak çıkıldığında herşey daha bir güzel oluyor okurken.

İntihar Şiirleri’de bu yolculuklardan biri. Sonunda bulunan güzel adalar yok. Ama korsanlı bir limanda yok. Aslında yazarı anlamaya çalışmak için belki az biraz başlangıç var diyebiliriz. Tabi bir de kitaba adını vermiş bir bilinmez konu var, intihar. Hele ki bu konunun içinde yer alan çok sevdiğimiz bir kaç yazarda olunca… Evet kitapta Stefan Zweig, Hemingway Virgina Woolf gibi seçimini erken ölümden yana kullanmış yazarlarla ilgili bir kaç satır bulabiliyorsunuz. Konuyu haber gibi anlatmak yerine az biraz şiirle harmanlayıp, şairin kattığı bir doku ile birlikte okuyorsunuz.

Benim için farklı bir deneyim oldu diyebilirim. Şiir konusu zaten çok zor bir konudur. Beğenilmesi, beğendirilmesi, şairin anlaşılması ya da şair denebilecek mi denemeyecek mi vs. gibi bir çok tartışmayı beraberinde getiren bir durumdur. Bazı insanları hiç etkilemezken bazı insanlar işi fanatizm boyutuna kadar taşır. O yüzden yorum yazması da oldukça zordur şiir kitaplarında. Bir kalemde beğenmedim diyerek kestirip atmak da zordur elbet.

Kitaptan aklımda kalan daha doğrusu akılda kalmaya layık, en güzel satırlar, aşağıdakiler oldu.

“Üsküdar’da,
bir ikindi namazı sonrasında
başörtüsünün kıyısından iğne oyaları
akan ve durup dururken salacak kıyılarına
bakan bir kadın tarafından terk edilen
ilk erkektin sen.”

Yazarın hayranı iseniz ya da şiir hayranı iseniz, zaman sorununuz da yoksa -ki olmamalı konu okuma oldu mu- o zaman okunabilir elbette.

İyi okumalar.

Kitap adı: İntihar Şiirleri
Yazar: Sefa Kaplan
Yayınevi: Altı Kırkbeş Yayıncılık
Sayfa: 80
Baskı: 2016
Tür: Şiir

intihar-siirleri-sefa-kaplan

İntihar Şiirleri – Sefa Kaplan

Arka kapak;
Sefa Kaplan uzun bir aradan sonra şiirin ölümle ve ölümün bir biçimi olarak intiharla iç içe geçmiş ve hatta özdeşmişliklerini adeta antolojik bir sırayla kendi edebi dil ve dünyasında ele alıyor. Poetik olan ölüme hep en çok yakışan –ya da tam tersi ! Yeniden yeni şiirleriyle 6 :45’de

Yazar hakkında;
1956 yılında Çorum’da doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nü son sınıfta bıraktı. 1984 yılında öğretmenlikten ayrılarak gazeteciliğe başladı. İlk şiirlerini 1978 yılında Türk Edebiyatı dergisinde yayınladı. İnsan Bir Yalnızlıktır adlı şiir kitabıyla Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü aldı. Beş yıl Londra’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndü.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend