İstanbul İşgal Yılları – İ. Hakkı Sunata

17 Tem İstanbul İşgal Yılları – İ. Hakkı Sunata

Bilinç nasıl oluşur? Neye dayanarak öğreniriz ? Farkındalığa nasıl çıkarız? Yaşadığımız coğrafyanın, kentin, ülkenin, geçtiğimiz sokakların bilincine nasıl ulaşırız?

Bu sorulara kesin bir cevap veremeyiz ama tarih, özellikle yakın tarih okumak bu konuda bir fayda sağlıyor benim için. İş kültür yayınları, Anı serileri ise belli dönemlerde yaşanan olaylara tanık olmuş gözleri, hayatlarını kaleme almış önemli kişilerin yazıtlarını yayımlamakla çok değerli bir iş yapıyor. Bu tip yazıtlar, günlükler, seyahatnameler, yakın geçmişimizi bütünüyle ortaya koymasa da yaşananların halka, bireysel hayatlara nasıl temas ettiği konusunda önemli belgeler sunuyor.

İstanbul’un İşgal Yılları kitabı da, işgal altındaki şehrin, bu şehir ve ülkede yaşananları bir vatandaşın gözünde nasıl yaşandığını anlatıyor.

İşgal altında olmanın, geleceği belirsiz ülkenin, tüm umutları tükenmiş halkın, ayrışan, bölünen kitlelerin işgal kuvvetlerinin elinde oyuncak olmasının ne demek olduğunu birinci elden okuyoruz. Kitabın akışında öyle bir umutsuzluğa düşüyoruz ki, kurtuluş mücadelesinin ne demek olduğunu, özgürlüğün, bağımsızlığın önemini anlamak için süper zekaya gerekmiyor.

Öte yandan o dönem İstanbul’unda yaşan yerel halkın gündelik yaşamına tanık olmak, gezdiğimiz gördüğümüz, geçtiğimiz sokaklarda o insanların o dönemde yaşadıklarını bilmek, onlarla bütünleşmek benim için ilginç bir deneyimdi.

Bu tip kitaplar bir bilinç oluşturmak için önemli taşları oluşturuyorlar. Puşkin’in Erzurum günlükleri de bu derecede bir etki bırakıyordu. Nereden geldiğimizi, kurtuluş savaşının değerini, işgal atında kalmanın, sömürülmenin ne olduğunu bir nebze anlamak istiyorsanız, şiddetle tavsiye edebilirim.

Diğer yazılarım için: www.ekinbulut.com

Kitap adı: İstanbul İşgal Yılları
Yazar: İ. Hakkı Sunata
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 188
Baskı: 2016
Tür: Anı

İstanbul İşgal Yılları – İ. Hakkı Sunata


Arka kapak;
15 Mayıs günü Yunanlılar İzmir’e asker çıkarmış. Bu, o gün öğlenden sonra dedikodu kabilinden söylenmeye başladı. 16 Mayıs tarihli gazetelerde bunun doğruluğu ortaya çıktı..
Dedikodular sürüp gidiyor: Yunanlıların asker çıkarması üzerine İzmir’de büyük bir ihtilal çıktığı, bizen 600 kadar ölü olduğu ve bu harekete 300 kadar kadının da katıldığı söyleniyor..
İki günden beri Yunanlıların Karadeniz kıyılarında bazı yerlere asker çıkaracağı söyleniyor. Düşmanın bu hareketleri karşısında İstanbul’da kollarım bağlı durmak, ne can sıkıcı durum. İlk imkanı bulunca o tarafa geçmeye kararlıyım…

Eylülün yedisi oldu. Bir haftadır sonsuz bir sevincin saadeti içindeyiz. Bütün endişe ve sıkıntıyı unuttuk. Hastalık, parasızlık, ıstırap, düşmanlık, gelecek endişesi, her şey, her şey unutuldu. Yalnız Anadolu Zaferi ve Yunan yenilgisi..

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend