İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti – Hagop Baronyan

04 Eki İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti – Hagop Baronyan

İstanbul. Duyduğunuzda aklınıza kocaman bir kalabalık bütünü geliyor değil mi ? Kocaman karanlık kütleler sabah bir yana akşam bir yana sürekli haraket halinde. Düşünmesi bile yoruyor.

Peki kaçınız seviyor bu keşmekeşine rağmen İstanbul’u. Seviyorsanız neden seviyorsunuz? Hangi semtlerinden bakıyorsunuz ona? Orhan Veli Istanbulunu anlamaya, hissetmeye çalışıyor musunuz yoksa sizde realizimin uçurumlarında dar sokaklarından sitem ederek mi dönüyorsunuz evinize ?

İşte sitem ederek, severek, tövbe ederek yürüdüğünüz sokakların, yaşadığınız yada gözdeniz olan mahallelerin XIX. yüzyılın ikinci yarısında ki yaşayışlarına tanık olmak istiyorsanız, Hagop Baroyan’ın kaleme aldığı Hilda Teller Babek tarafından çevirilen, Istanbul Mahallelerinde Bir Gezinti adlı kitap size yardımcı olacaktır.

Hagop Baroyan bir mizahçı olarak bizlere o zamanki Istanbul’un kadın, erkek ve çocuklarının gündelik yaşamlarını eleştirel ve komedya olarak sunuyor. Bir İstanbul sever olarak o kadar keyif aldım ki, Kadıköy, Pera, Kumkapı denince artık çok daha farklı bakabileceğim bir dünya açtı. Kitap kısacası, 34 mahallenin anlatımlarından oluşmakta. Her mahallenin halk yaşantısı, olaylara bakışı, din ve kadın yaşantıları zaman zaman dialog zaman zaman öyküsel anlatılıyor. Anlatımı o kadar sade ki, sanki yazarla beraber Balat sokaklarında yürüyoruz. Her gezginin, İstanbul severin yada İstanbul’u affetmek isteyenlerin kitabı olmuş. Kitap 135 sayfadan oluşmakta ve Can yayınları tarafından basılmış.

İyi okumalar

Kitap adı: İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti
Orijinal adı: Bdyud mı Bolso Tağerun Meç
Yazar: Hagop Baronyan
Çeviri: Paris Hilda Teller Babek
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 136
Baskı: 2014
Tür: Anlatı, İstanbul Kitapları

Hemen satın alın

istanbul-mahallelerinde-bir-gezinti-hagop-baronyan-2

#İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti – Hagop Baronyan #İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti #Hagop Baronyan

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend