İstanbul’u Dinliyorum – Ara Güler

25 Mar İstanbul’u Dinliyorum – Ara Güler

Ne denebilir ki? Bence diye başlayıp, mükemmelle devam edilmeli evet biliyorum. Ama haddime değil… Baskı ve cilt kalitesini övebilirim sanırım. O kısma yeterim. Mükemmel bir kağıt mükemmel bir cilt mükemmel bir kalite. Fotoğraflar mı? Sakın sormayın bana bunu! Dedim ya yazamam bir şey. Belki mükemmelle başlamalıyım ama yok olmaz cehaletim çıkar gün yüzüne konu fotoğraf ve Ara Güler olunca…

Kitapta Ara Güler tarafından, 1950 ile 2010 yılları arasında çekilmiş fotoğraflar var. Aralarda Ara Güler tarafından yazılmış alanlar da mevcut. Daha fazla olmaısnı isterdim ama neyse. Diğer kitaplarında belki daha çok yorumlarını okurum üstadın. Fotoğrafların nerede çekildiği ve hangi yılda çekildiği bilgileri de paylaşılmış. Sadece siyah beyaz fotoğraflar değil aynı zamanda renkli fotoğraflara da yer verilmiş. Aynı zamanda Ara Güler’in hayatının kısa bir biyografisi de bulunuyor kitapta.

Fotoğraflarda her zaman önceliğini kompozisyona verdiğini söylüyor büyük üstad. Teknik bir yere kadar elbette önemli diyor ama önemli olan gören gözdür diyor. Neyi çektiğin, ne anlattığın, nasıl anlattığın diyor mühim olan. Fotoğrafın bir ânı vardır diyor. O an gelir, görürsün ve deklanşöre basarsın. Yakaladın, yakaladın yakalayamadın fotoğraf kaçar. Bekleyeceksin diyor üstad, sabredeceksin. En doğru zaman geldiğinde çekeceksin fotoğrafı diyor.

Fotoğrafın sanatı olmaz diyor. Fotoğraf hayattan, gerçekten karelerdir, gördüğünü çekersin diyor. Sanat ise yaşamda olmayanı yaratmaktır diyor. İkisi arasında fark vardır diyor. Fotoğrafçılık sanat değildir diyor. Daha neler neler diyor anlayan olursa. O kadar da güzel bir üslüpla söylüyor ki bunları, keşke diyorum fırsat olsa da dinlesek o konuşurken.

Özellikle fotoğrafçılık ile ilgilenen kimselere şiddetle öneriyorum. Zaten Ara Güler’i anlamak isteyenler çoktan kütüphanelerinde yer vermişlerdir bu esere.

İyi bakmalar ve görmeler.

Kitap adı: İstanbul’u Dinliyorum 1950-2010
Yazar: Ara Güler
Yayınevi: Masa Yayınları
Sayfa: 238
Baskı: 2015
Tür: Fotoğraf

Bu arada belirtmeliyim ki albümün boyutları biraz büyük. Kitaplığınızda yüksek bir rafda yer ayırın.
istanbulu-dinliyorum-ara-guler-2

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Mart 2016 - Metinden Notlar
    Posted at 23:27h, 18 Kasım Yanıtla

    […] Ne denebilir ki? Bence diye başlayıp, mükemmelle devam edilmeli evet biliyorum. Ama haddime değil… Baskı ve cilt kalitesini övebilirim sanırım. O kısma yeterim. Mükemmel bir kâğıt mükemmel bir cilt mükemmel bir kalite. Fotoğraflar mı? Sakın sormayın bana bunu! Dedim ya yazamam bir şey. Belki mükemmelle başlamalıyım ama yok olmaz cehaletim çıkar gün yüzüne konu fotoğraf ve Ara Güler olunca… Yazının devamı için lütfen tıklayınız… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend