İvan İlyiç’in Ölümü – Lev Tolstoy

20 Ara İvan İlyiç’in Ölümü – Lev Tolstoy

Tolstoy’un 1886 yılında yazdığı bu eser günümüze kadar değişmeyen bazı olayları konu alıyor. Daha doğrusu insanlığın maruz kaldığı hüznü ve hüsranı gösteriyor bizlere. İvan İlyiç’in Ölümü, hem psikolojik bir roman, hem bir biyografi hem de bir sosyo kültürel inceleme tadında akıp gidiyor. Kitabı okurken yer yer düşünceler dalabilir, sorgulamalara girebilrisiniz.

İvan İlyiç sürekli olarak statüden ve bu yolla gelen her türlü eleştiri ile ilgilenmekte, başka bir şey düşünememektedir. St. Petersburg’da büyük ve gösterişli evinde balolar, yemekler düzenler, bu maddiyatın hissedildiği ruhsuz yemeklerde insanlara kendisini daha doğrusu statüsünü gösterir. Büyük bir insan olarak görür kendisini ve çevresininde böyle düşünmesini ister. O büyük bir yargıçtır, elbette öyle görünmelidir. Saygıda asla kusur edilmemesi gereken yüksek bir zattır. Ondan büyüğü, ondan daha saygını çok ama çok azdır hatta çoğu zaman yoktur bile. Hayallerinde bile en büyük en olması istenen en hayali karakter odur.

Fakat bir gün gelir ve herşeyin yok olacağını, hiç olacağını öğrenir. Günlerce acılar çeker. Artık beklediği tek şey acıların bir son bulmasıdır. Sonu her ne olursa olsun, bu acılar bitsin ister. Sonunda ölüm bile olsa bu bilinmez yolu bile kabul eder.

Tolstoy’un bu kısa ama etkili romanını kaçırmamanızı tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: İvan İlyiç’in Ölümü
Orijinal adı: Смерть Ивана Ильича
Yazar: Leo Tolstoy
Çeviri: Mazlum Beyhan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 100
Baskı: 2015
Tür: Roman


Arka kapak;
Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş, Kreutzer Sonat’ın büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara da verdi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerinde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurguyla ele aldı. 1886 yılında yayınlanan İvan İlyiç’in Ölümü sade, süssüz anlatımıyla Rus gerçekçi edebiyatında eşsiz bir yere sahiptir. Daima gerektiği gibi yaşamaya özen göstermiş bir insanın ölümle yüzleşmesini konu edinen eser, Tolstoy’un yaşamının son döneminde ortaya koyduğu yeni ahlak anlayışının da ilk örneklerinden biridir. İvan İlyiç’in Ölümü Tolstoy’un bir mektubunda belirttiği gibi sıradan bir adamın, sıradan ölümünün kendi gözünden tasviridir.

ivan-ilyicin-olumu-lev-tolstoy

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend