J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri – Wayne G. Hammond

25 Oca J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri – Wayne G. Hammond

Tolkien’in çizimlerini görmek güzeldi. Özellikle kapak tasarımına verdiği önem ve özen gerçekten takdire şayan. Günümüzde yapılan tasarımları görünce Tolkien’in yaptıkları gözümün önüne gelecek artık. Hele hele bazı kitap kapakları!

Tolikien sadece yazıp bırakmamış. Uzun uzun uğraşlarla çizimlerini de yapmış. Kitapların kapakları ile ayrı bir özenle uğraşmış. Bu çok takdir edilesi bir iş gerçekten, yapılan bir işi başından sonuna kadar devam ettirmek ve üzerinde durmak. Olması gereken olan düşünülen tasarımı bir şekilde oldurmak, her yazarın üstesinden gelebileceği bir iş değil gibi görünüyor ne dersiniz?

Kitabı yazarken belli kareleri resimleştirmiş Tolkien. İşte bu kitapta bu resimleri görüyoruz. Tabi belli notlarla bu kareler ile ilgili yazılarda okuyoruz. Hem filmini seyredip, hem kitabını okuyan ve Tolkien eserlerinin koleksiyonlarını yapan, tüm külliyatı okumak isteyenler için, güzel bir arşivlik kitap. Alınız hemen okuyunuz, bakınız resimlere.

İyi okumalar.

Kitap adı: J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri
Orijinal adı: The Art of The Hobbit by J.R.R. Tolkien
Yazar: Wayne G. Hammond
Çeviri: M. Boran Evren
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 144
Baskı: 2013
Tür: Fantastik

J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri – Wayne G. Hammond

Arka kapak;

J.R.R. Tolkien Hobbit’i yazdığında, belli bir seviyede başarıya ulaşmış amatör bir sanatçıydı. Kitabı henüz taslak aşamasındayken onun için illüstrasyonlar çizmişti. İlk Hobbit baskısı; yazarı tarafından çizilmiş on adet siyah beyaz resim, iki harita, cilt ve şömiz tasarımlarıyla beraber basıldı. Sonrasında, en iyi eserlerinden birkaçını oluşturan beş adet renkli çizim daha yaptı.

Hobbit’in yayımlanışının 75. yılını kutlamak üzere, yazarın bu metin için kendisi tarafından çizilmiş tüm eserleri J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri kitabında bir araya getirildi. İlgili resimler, yüzden fazla eskiz, çizimler, boyamalar, haritalar ve planların ön çalışmaları, alternatif versiyonları ve deneysel tasarımları, çizimlerin son halleriyle beraber bu kitapta okuyucuyla buluşuyor. Bu görsellerin bazıları ilk kez, bazıları ise renkli çizimleriyle ilk kez yayımlanıyor.

J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri, Tolkien hakkında önde gelen uzmanlardan olan Wayne G. Hammond ve Christina Scull tarafından hazırlanmıştır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend