Japon Sarayı – José Mauro de Vasconcelos

09 Eki Japon Sarayı – José Mauro de Vasconcelos

İşte size sıpsıcacık bir Vasconcelos kitabı daha! Pedro’nun küçük Japon arkadaşı ile yaptıklarını, bu hayal dünyasının güzel geçişlerini ve güzel insanlarını okuyorsunuz. Tabi bunu Vaconcelos’un şiirsel anlatımı ile birleştirmelisiniz. Düşünün işte o zaman nasıl bir hayal dünyası çıkar karşımıza. Bir de İnci Kut çevirisi ile yayınlanınca işte hepten güzel bir çocuk kitabı ile karşı karşıya kalıyoruz.

Ressam Pedro, yalnız ve fakir bir ressamdır. Pansiyon odasında bir başına yaşamakta, kirasını ödeyememektedir. Hayallere dalıp giden Pedro, yine bir gün parkta otururken hayallere dalar. Japon giysileri ile giyinmiş bir adam görür. Japon ile konuşmaya başlarlar. Bir anda çıkan bu yabancının kim olduğunu düşünürken yabancı Japon onu bir saraya davet eder. Ressam Pedro bu daveti kabul eder ve masalsı bir sarayın önünde bulur kendisini. Sarayın içinde oynayan dolaşan bir çocuk görür. Çocuğun yanında ise bir Japon daha vardır. Çocuk Pedro’nun gelişine çok sevinir. Beraber dolaşmaya başlarlar.

Bu güzel öyküyü çocuklarınıza okutun ve sizler de okuyun.

Şimdiden iyi okumalar.

Kitap adı: Japon Sarayı
Orijinal adı: Palacio Japones
Yazar: José Mauro de Vasconcelos
Çeviri: İnci Kut
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 102
Baskı: 2014
Tür: Çocuk ve Gençlik

japon-sarayi-jose-mauro-de-vasconcelos-2

Japon Sarayı – José Mauro de Vasconcelos

Arka kapak…

Ressam Pedro, yalnız bir insandır. Ucuz bir pansiyon odasında kalmakta, kirasını bile güçlükle ödemektedir. O gün yine çocukluk hayallerine dalarak sokağa çıkar; her zaman yaptığı gibi ortası havuzlu büyük alana gider; her zamanki kanepesine oturur; kuşları, ağaçları, oynayan çocukları izler. Başarısız bir ressam olduğuna inanmaktadır. Bir ara yanına bir yabancının oturduğunu fark eder. Japon giysileri içinde çekik gözlü biridir gelen. Konuşurlar. Kimdir bu yabancı? Onu hayal dünyasının enginlerine götürecek bir esin perisi midir, yoksa çocukluğunun anılarına sürükleyecek bir garip uyarıcı mı? Jose Mauro de Vasconcelos, gençler için yazdığı Japon Sarayı’nda, bir yaratıcının hayal dünyasını, masalsı görüntüler içinde, yaşamın ve hayallerin bütün renkleriyle süsleyerek çiziyor.

#Japon Sarayı – José Mauro de Vasconcelos #Japon Sarayı #José Mauro de Vasconcelos

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend