Kabil Disko – Nicolas Wild

09 Eyl Kabil Disko – Nicolas Wild

Nicolas Wild bu işi iyi yapan ender çizerlerden biri bence. Hem bu maceralara atılıyor, hem orada iş yapıp para kazanıyor hem de yaşadıklarını yazıp çiziyor. Bu güzel bir iş. Anlattıklarıyla bizler için bir persfektif oluşturmuş oluyor.

Fakat bu kitabında ülke ile ilgili ya da yaşayış ile ilgili daha az bilgi yer almakta. Orada yaşayan çalışan yabancıların durumu hakkında detaylı bir bilgi verilmiş. İkinci cildinde belki daha fazla ülke detayı ya da şehir detayı görebiliriz. Gerçi kitabın başında detaylı bir anayasa anlatımı vardı ve bu oldukça yararlı oldu. Ama belki daha fazla Afganistan bilgisi, daha fazla coğrafi ve tarihi bilgi iyi olabilirdi. Belki diğer cilt bu konuda bulunan açığı kapatmıştır.

Çizerin tüm kitaplarını şiddetle tavsiye ederim. Diğer okuduğum kitaplarında da aynı kaliteli anlatım ve kaliteli çizgiler vardı. Doğal anlatıma sahip, sade çizgilerle çizilmiş çizgi romanları seviyorsanız eğer Nicolas Wild sizin için uygun bir çizer ve yazardır.

İkinci cildi büyük merakla bekliyoruz esen kitap. Çok bekletmeyin bizleri 🙂

İyi okumalar.

Kitap adı: Kabil Disko
Orijinal adı: Kaboul Disco T.1
Yazar: Nicolas Wild
Çeviri: İbrahim Şahin
Yayınevi: Esen Kitap
Sayfa: 160
Baskı: 2015
Tür: Çizgi Roman

Kabil Disko – Nicolas Wild

Arka kapak;
Evsiz ve işsiz olan çizgi roman yazarı Nicolas Wild, 2005’te nihayet kendine uygun bir iş bulur. Ama bu iş biraz uzaktadır.

Savaştan henüz çıkmış Afganistan’ın başkenti Kâbil’de. İşte böylece, ülkenin anayasasının bir çizgi roman uyarlamasını hazırlamak üzere oraya gider. İki yıl kalarak ülkenin yeniden inşasına tanıklık eder. Bu kitap, Afganistan dönüşü yayımladığı üçlemenin ilk cildidir. Gündemden hiç düşmeyen ülke Afganistan’a ironik, merak uyandıran ve sağduyulu bir yaklaşım.

“Mükemmel bir çizgi roman. Eğlenceli ve hayat dolu.”
-France Inter-

“Misafirperver ama fakir bir halk, sokaklarda yaşayan çocuklar, askeri baskı, ülkeyi mahvetmiş bir savaşın izleri, propaganda ve yeniden inşa için gelen yabancılar… Bunca konuyu Kabil Disko kadar güzel işleyen çizgi romanlar bulmak çok zor.”
-Journal Sud Ouest-

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend