Kadınlar Mektebi – Moliere

01 Haz Kadınlar Mektebi – Moliere

Kadınlar Mektebi 17. yüzyılda Moliere tarafından yazılmış bir oyundur. Moliere’in ilk komedyalarından biri olarak bilinir. Sahnelenmesi 26 Aralık 1662 tarihinde gerçekleşti. Oyun, dönemin kralının kardeşinin sahnesinde sahnelenmiştir. O dönemin çok ünlü bir tiyatro sahnesinde sahnelenip, oldukça ses getirmiş bir komedyadır.

Ansiklopedik bilgiden sonra hızlıca yorumlara geçebiliriz. Moliere’in eserlerini severek takip ediyorum ve hemen hemen bütün eserlerini okumaya çalışıyorum. Şu zamana kadar bırakın beğenmemeyi, sıkıdlığım bir eseri bile olmadı. Fakat ilk kez önceki eserleri kadar tat alamadım desem sanırım yanlış bir şey söylemiş olmam. Elbette bu eser için iyi ya da kötü gibi bir tanımlama yapmak değil. Sadece diğer eserleri ile ilgili bir karşılaştırma diyebiliriz. Bu karşılaştırma yapılırsa sanırım Kadınlar Mektebi sınıfta kalabilir. Bana göre tabi.

Kadınlar Mektebi, koruması altında bulunan bir kadınla evlenen, birini konu almaktadır. Evet aslında standart bir konu gibi ama işlemesi Moliere tarafından yapılınca ortaya hoş bir komedi çıkıyor. Sahnelendiği dönemde oyunun eleştirdiği ve iğnelediği bir çok konu, bazı çevrelerce eleştirilip, yargılanınca, Moliere, oyunun sonuna bir de açıklama bölümü daha doğrusu toparlayıcı bir ekleme daha yapmış. Hem kendisini hemde oyununu bu sayede kurtarmış sanırım.

Her halükarda güzel bir Moliere eseri. Kaçırılmaması gerekmekte.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kadınlar Mektebi
Orijinal adı: The School for Wives
Yazar: Moliere
Çeviri: Bedrettin Tuncel
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 100
Baskı: 2011
Tür: Tiyatro

kadinlar-mektebi-moliere

Kadınlar Mektebi – Moliere


Arka kapak;
Molière [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji’nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi yaptı, bir süre sonra barodan ayrıldı. Oyunlarında insan gerçekliğini hayranlık verici bir derinlikle sergiledi. Yazdığı pek çok büyük komedya ile tanınan yazar, tiyatroda trup yöneticisi ve oyuncu olarak da çalıştı.

Kadınlar Mektebi Molière’in ilk büyük komedisidir.
Yazar bu eserinde kadın erkek ilişkileri, eş seçimi ve evlilik, aşk ve gençlik konularını ele almış, sahne hayatının en büyük başarılarından birini kazanmıştır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Şubat 2016 - Metinden Notlar
    Posted at 00:49h, 12 Mart Yanıtla

    […] Kadınlar Mektebi 17. yüzyılda Moliere tarafından yazılmış bir oyundur. Moliere’in ilk komedyalarından biri olarak bilinir. Sahnelenmesi 26 Aralık 1662 tarihinde gerçekleşti. Oyun, dönemin kralının kardeşinin sahnesinde sahnelenmiştir. O dönemin çok ünlü bir tiyatro sahnesinde sahnelenip, oldukça ses getirmiş bir komedyadır. Yazının devamı için lütfen tıklayınız… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend