Kâğıt Ev – Carlos María Domínguez

24 Eyl Kâğıt Ev – Carlos María Domínguez

Kağıttan ev yapılır mı? Daha doğrusu kitaplarla bir ev inşa edilebilir mi? İmkansız gibi değil mi? Evet bende öyle düşünüyorum. Kitapların insanların karakterinde birşeyler inşa ettiğini biliyorum. Hatta yaşamları boyunca yanlarında olacak davranışlarını şekillendirdiğinide biliyorum. Ama bu sadece insanların içinde olan bir durum. Dışarıda bir ev inşa edemezler. Çünkü dışarıdan bakıldığında kitaplar, dayanıksız, çabuk yıpranan, parçalanan nesnelerdir. Ama içimizde en sağlam çelikten bile daha dayanıklıdırlar.

Kağıt Ev, Bluma’nın ölümüyle başlayan bir hüzün hikayesi. Okumaya ve okuma alışkanlıklarına adanmış hüzünlü bir kitap Kağıt Ev. Masasında bir zarfta, üzeri çimento ile kaplı bir kitap bulunur Bluma’nın. Bu parça ile dalıveririz kitapların insanlara olan etkisine. Kitaplara düşkün, kitapsız yapamayan, Carlos Brauer’in hayatını görürüz. Bu yolculuğumuzda yazar Carlos Maria Dominguez, kitapların dünyasından hüzün deryalarına oradan yalnızlığı doğru atar. Yaşanmışlıklarını görürüz kağıt evin. İçimizde buruk bir gülümseme olur çoğu zaman. Neler yaşamış neler yapmış bu adam deriz. O anı hayal ederiz. O an da ne yapmışı düşünürüz. Bunu nasıl yaptı deriz. Nasıl bu kadar yalnız kaldı. Neden bu kadar yalnız kaldı.

Kağıt Ev içinizi titretecek hüzünlü ama buruk bir güzelliğe sahip. Okunması gereken güzel eserlerden.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kâğıt Ev
Orijinal adı: La Casa de Papel
Yazar: Carlos María Domínguez
Çeviri: Seda Ersavcı
Yayınevi: Jaguar Kitap
Sayfa: 94
Baskı: 2015
Tür: Roman

Hemen satın alın

Arka kapak…

“Bazı insanlar kitap okumaz, bazıları okur ve kimileriyse okumakla kalmayıp onlarla birlikte yaşar. Kâğıt Ev, işte bu kitap tutkunlarından Carlos Brauer’in ve onun -bir edebiyat profesörü olan- Bruma Lennon’la olan gizemli ilişkisinin, bu ilişkinin gün yüzüne çıkmasına neden olan bir Joseph Conrad cildinin, kitap ve okuma aşkıyla dolu yaşamların hikâyesi…

Arjantinli yazar Carlos Maria Dominguez’in, yayımlandığı her ülkede büyük ilgi uyandıran novellasını Seda Ersavcı İspanyolca aslından çevirdi. Peter Sis’in çizimleri ve Cem Ersavcı’nın kapak fotoğrafıyla, kalın ciltlerin arasında saklanacak bir mücevher…”

kagit-ev-carlos-maria-dominguez

#Kâğıt Ev – Carlos María Domínguez #Kâğıt Ev #Carlos María Domínguez

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • bahar_bella@hotmail.com'
  Bahar Öztekin
  Posted at 14:19h, 07 Mayıs Yanıtla

  Keşke bu güzel yorumu başka bir siteden çalmasaydınız da kendi fikrinizi okusaydık

 • bahar_bella@hotmail.com'
  Bahar Öztekin
  Posted at 14:23h, 07 Mayıs Yanıtla

  Pardon yanlış anlamışım 1K siresinde sizin bu yorumunuz çalınmış efendim kxvkxlc

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend