Kalbimi Vatanıma Gömün – Dee Brown

18 Oca Kalbimi Vatanıma Gömün – Dee Brown

“Beyazlar bize birçok söz verdiler, hatırlayamadığım kadar çok; bir tekinin dışında hiçbirini tutmadılar. Toprağımızı alacaklarını söylediler ve aldılar.”
Kırmızı Bulut

Dünyanın en vahşi, en acımasız, insanlıktan çıkmış insanlarının kim olduklarını ve neler yaptıklarını merak edenlere…

Kızılderililerle ilk kez karşılaşan Kristof Kolomb, onlarla ilgili İspanya Kraliçesine şöyle yazar: “Yeryüzünde bunlardan daha iyi bir ulus bulunmadığına Majestelerin önünde ant içebilirim. Komşularını kendileri kadar seviyorlar, konuşmaları son derece tatlı ve kibar, konuşurken hep gülümsüyorlar. Bu sözlerin hemen ardından ise şöyle yazar: “Elli adamla bu halkın hepsini boyunduruk altına alabilir ve onlara her istediğimizi yaptırabiliriz.”
Kolomb’un 1492’de Amerika’ya ayak basmasının üzerinden on yıl bile geçmeden yüz binlerce Kızılderili yok edildi. Tabi bu kadarla kalınmadı yok edilen Kızılderili sayısı milyonları aştı.Dünyanın en vahşi insanları, Kızılderilileri boyunduruk altına alıp istediklerini yaptıramayınca Afrikalıları getirip (Yaklaşık yarısı yolda ölmüştür.) köleleştirdiler. İşleri bitip onlara ihtiyaçları kalmayınca da köleliği (!) kaldırdılar.

Dee Brown 1970 yılında yazdığı bu inceleme kitabıyla yalnızca usta bir tarihçi değil, aynı zamanda iyi bir yazar olduğunu da ispatlıyor. “Kalbimi Vatanıma Gömün” bir Amerikalının Kızılderililerle ilgili yazmış olduğu en gerçekçi kitap sayılıyor. Yazarın yoğunlaştığı dönem 1860 – 1890 arası…

Dee Brown eserinde yalnız Batı Amerika Kızılderililerin tarihini değil, kırk dokuz ünlü şefin, karılarının ve savaşçılarının fotoğrafları, Kızılderililerin kendine özgü dilleriyle yaptıkları tanıklıkları, şarkılar, silah
zoruyla yok edilmiş bir ırkın bütün gelenekleri ve hayatı ustalıklı bir dille anlatıyor.

“Kalbimi Vatanıma Gömün” tarihle ve Kızılderililerle ilgilenenlerin okuması gereken etkileyici bir kitap.

Bir de yeri gelmişken, kitap dışından bir öneride bulunmak isterim. Duwarmish Kızılderilileri’nin Reisi Seattle’ın Amerikan başkanına yazdığı etkileyici ve bilgelik dolu mektubu okumanızı tavsiye ediyorum.

Duwarmish Kızılderililerin Reisi Seattle’ın Mektubu

Kitap adı: Kalbimi Vatanıma Gömün
Orijinal adı: Burry my Heart at Wounded Knee
Yazar: Dee Brown
Çeviri: Celal Üster – Fevzi Yalım
Yayınevi: E Yayınları
Sayfa: 464
Baskı: 2005
Tür: Tarih

kalbimi-vatanima-gomun-dee-brown-2

#Kalbimi Vatanıma Gömün – Dee Brown #Kalbimi Vatanıma Gömün #Dee Brown

Kitap Etiketleri:
Ahmet Yılmaz
metinyilmazmail@gmail.com

1969 doğumlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Psikoloji Bölümü mezunu olup, öğretmen olarak çalışmaktadır. Kitap okumayı, denizi ve doğa ile içiçe olmayı çok sever.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend