Kamyon – Sabahattin Ali

27 Nis Kamyon – Sabahattin Ali

Kamyon, Sabahattin Ali’nin seçme öykülerini barındıran bir kitap. Daha önce basılmış olan kitaplarındaki öykülerinden bir kaç tanesi seçilmiş, bir kitap haline getirilmiş Kamyon ile. Tabii ben bunu bilmiyordum öncesinde bu yüzden öyküleri tekrar okumuş oldum. Ama pişman değilim. Tekrar tekrar okunsa dahi en ufak bir sıkılmaya neden olacak öyküler değil Sabahattin Ali öyküleri.

Özellikle Kamyon öyküsü çok dikkat çekici, Sabahattin Ali’nin kaleminden çıkma bir öykü olduğu o kadar belli ki, sanki o anı yaşar gibi okuyorsunuz. Kamyonun içinde yer alan insanlardan biri oluyorsunuz ve sanki orada yaşamaya çalışan, bir yerlere tutunmuş giden insanları seyrediyorsunuz. Bu diğer öykülerinde de sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Fakat Kamyon öyküsünde bu o kadar net bir biçimde karşımızda, o kadar yüzümüze vuruyor ve bizleri düşündürüyor ki, anlatmak çok güç.

Sabahattin Ali’nin öyküleri mutlaka okunmalı diyorum ve sizleri bu öyküler derlemesi ile baş başa bırakıyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kamyon
Yazar: Sabahattin Ali
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 132
Baskı: 2016
Tür: Hikaye

Kamyon – Sabahattin Ali

Arka kapak;
Konya’dan çıkıp Beyşehir’e giden yolun başlangıcındaki dik yokuşu tırmanmaya başlayınca, herkes yanındaki ile veya çaprazlama ta öbür baştaki biriyle lafa koyuldu; birkaç kişi yalnız cıgara içip dumanını savuruyordu. Birbiri arkasına dizili tahta sıralarda oturmayıp yarım lira eksiğine en arkada yere çömelen ve kamyonun şiddetle sarsılan bu kısmında ikide birde, başlamak üzere olan uykularından fırlatılan köylüler, cıgara da içmeyerek, boş gözlerle bakışıyorlardı.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • e.merve.ozdur@gmail.com'
  mervezdr
  Posted at 12:46h, 17 Mayıs Yanıtla

  benim Sabahattin Ali ile tanışma kitabımdı.Çok severek okudum ve bu kitap sayesinde diğer kitaplarını okumaya başlamıştım

  • Metin Yılmaz
   Posted at 09:53h, 19 Mayıs Yanıtla

   Merhaba,
   Sabahattin Ali’nin en güzel hikayelerin bulunduğu kitaplarından biri. Güzel bir derleme hazırlanmış.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend