Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz – José Mauro de Vasconcelos

01 Eyl Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz – José Mauro de Vasconcelos

Nereye aitiz; toprağa mı yoksa denize mi? Aslında ait olduğumuz yere sırt çevirmek, beraberinde hangi bedelleri doğurur? Kitap bu sorulara o kadar doğal ve o kadar samimi yanıtlar veriyor ki, bitirdiğinizde aklınızda bir resim kalıyor. Farklı tonlarda çizilmiş onlarca insan, sahilin vurduğu bir kasaba, Macau…Bu tamamlayıcı ve unutulmaz resim, aklınıza bıçak darbeleriyle, bir daha çıkmamak üzere kazınıyor adeta.

Hatırladığınızda deniz ve yosun kokularını duyabileceğiniz bir yer ediniyor hikaye.

En güzeli de kitapta kötülüğün ayak izleri yok. Çizilen bütün karakterler, bir kitabın baş kahramanı olabilecek kadar iyi ve doğallar. Güreşi kaybeden Fabiano’nun bile, güreşi kazanan Chicao ile karşılaştığında, aksi bir tavır takınmak yerine, “Bu bıçak senin…Ona sahip olacak gücüm kalmadı. Yaşlandım artık.” deme inceliğini gösterip, geriye dönerek başı önünde yürümeye başlaması, kalbinizi ısıtıyor. Bunun yanında Joaninha’nın erkeklerle ilgili kötü tecrübelerine rağmen, Chicao’ya gösterdiği sevgi ve bağlılık karşısında hayranlık duyuyorsunuz. Hatta Roçado Limanı’nın delisi Lidia…O dahi karşılıksız dağıttığı suyla kalbinizi kazanmayı başarıyor.

Eğer benim gibi “Yaban Muzu”ndan sonra okursanız, “Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz”in,”Yaban Muzu”ndaki kötülüğün bıraktığı kekremsi tadı silebilecek kudrete sahip olduğunu göreceksiniz mutlaka.

kardesim-ruzgar-kardesim-deniz-jose-mauro-de-vasconcelos-22

Ayrıca, Vasconcelos her defasında olduğu gibi bir kez daha dili hem sade hem de sanatsal kullanabilme yeteneğiyle şaşırtıyor, kendine hayran bırakıyor.

Son olarak kitap hakkında genel bir fikre sahip olmanız açısından tanıtım yazısını da ekliyorum;
“Romanın başkişisi damarlarında Çingene kanı taşıyan yetim Chicao’dur. Brezilya’nın kıraçlarında büyüyen Chicao, rüzgarı ve denizi kardeşi bilir. Ateşli, güzel Joaninha’nın sevgilisi ve o kıyının en güçlü erkeği olur. Okuyunca siz de göreceksiniz, Vasconcelos, yine o her zamanki yalın, şiir dolu, sokulgan anlatımıyla, özsuyunu doğadan alan, sevgi ve özlem dolu, yaşamın içinden sürüp gelen bir roman daha yaratıyor. Bu romanda rüzgar canlanır, ışık ve müzik gereçlerinin, dans adımlarının ve yürek çarpıntılarının gürültüsüne dönüşür. Anlattığı toprakları ve o toprakların insanlarını çok iyi tanıyan Vasconcelos, o insanların duygularını, düşüncelerini, o topraklara bağlılıklarını ve o topraklardan kopuşlarını büyük bir ustalıkla yansıtıyor.”

Kitap adı: Kardeşim Rüzgâr Kardeşim Deniz
Orijinal adı: Barro blanco
Yazar: Jose Mauro De Vasconcelos
Çeviri: Zeyyat Selimoğlu
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 192
Baskı: 2014
Tür: Roman

#Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz – José Mauro de Vasconcelos #Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz #José Mauro de Vasconcelos

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend