Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz – José Mauro de Vasconcelos

06 Haz Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz – José Mauro de Vasconcelos

Her kitabında biraz daha hayranlığınızın arttığı yazarlar vardır. İşte Vasconcelos böyle bir yazar. Her eserinde bizi huzurlu yerlere götüren bu huzurlu yerlerde yaşananları şiirsel bir biçimde anlatan eşsiz yazarlardan biridir. Vasconcelos’un herhangi bir kitabını aldığınızda elinize bilin ki o kitap, okuyacağınız güzel bir kitap olacak.

Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz, bize Brezilya sahillerini getiriyor ve bu sahillerde yaşanan aşkları, acıları, umutları, kaybedişleri, çaresizlikleri anlatıyor. Kendi insanını çok ama çok iyi tanıması, yaşadığı yerleri şiirsel bir anlatımla betimlemesi ve sizi hikayenin içine çekip, kitabın son sayfasına kadar bir tüyün uçuşu gibi götüren Vasconcelos, bu eserinde de yine aynı etkiyi bize veriyor. Her kitabında olduğu gibi bu kitabında da kitap keşke bitmese biraz daha sürse diye düşünüyorsunuz.

Kahramanımız Chicao, Brezilya’da büyümüş bir çingenedir. Hayatı çok iyi geçmemiş olmasına rağmen, hayatı seven, yaşamayı seven, her günün içinde ki o güzelliği ortaya çıkartabilen biridir. Sevdiği bir kadın vardır Joaninha, onun için her şeyi yapmaya hazırdır. Hayallerini hep onunla birlikte kurar ve hep onunla olmak ister. Kıyıların en güçlü erkeği olmuş, bunun sembolü olan bıçağıda beline takmış, artık saygı duyulan bir denizci olmuştur. Hiçbir şeyden korkusu yoktur artık. Ne denizden ne fırtınadan ne de azgın dalgalardan korkar o! Çıkılamaz denilen her yola çıkmalıdır. Çünkü o korkusuz Chicao’dur! Arkasında sevdiğini gözleri yaşlı bırakmayı bile göze alarak en çıkılmaz denilen yola çıkıp, geri gelecek ve ününe ün, gücüne güç katmak niyetindedir. Ama bazen hiçbir şey istediğimiz gibi gitmez… En çok görmek istediklerimizi, hiç görmek istemediğimiz şekilde görürüz bir geminin güvertesinde. Tüm uyarılara rağmen tüm ipuçlarına rağmen yinede egomuzun bize gösterdiği yerden gideriz ya hani işte korkusuz denizci Chicao’da aynısını yapar. Bu yapacağı son şey olsada bunu yapar.

“Gel, kardeşim rüzgâr,
O yabanıl köpek beni ısıracak.

Gel, kardeşim rüzgâr,
Niyeti beni parçalamak…

Es artık es, ayaklan artık rüzgâr,
O yabanıl köpek beni ısıracak.

Ormanı, denizi aş da gel,
Niyeti beni parçalamak”

Herkese tavsiye ettiğim eşsiz yazar Vasconcelos’dan bir şahaser daha.

Okuyun ve okutun!
İyi okumalar.

Kitap adı: Kardeşim Rüzgâr Kardeşim Deniz
Orijinal adı: Barro blanco
Yazar: Jose Mauro De Vasconcelos
Çeviri: Zeyyat Selimoğlu
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 192
Baskı: 2014
Tür: Roman

kardesim-ruzgar-kardesim-deniz-jose-mauro-de-vasconcelos

#Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz – José Mauro de Vasconcelos #Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz #José Mauro de Vasconcelos

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend