Kardeşimin Hikayesi – Zülfü Livaneli

04 Mar Kardeşimin Hikayesi – Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli’nin sürükleyicilikte üstüne tanımadığım, bir çırpıda, merakla ve heyecanla okunan romanı.

Bu roman hakkında uzun süredir yazmak istiyordum aslında.
Nedense bir türlü cümleleri toparlayıp hakkında ne yazacağımı tam olarak kestiremiyordum…
Bu kadar beğenerek okuduğum bir kitabı, nasıl olup da tarif edemediğimi anlamlandıramıyordum.

Sonraları, Zülfü Livaneli’nin diğer kitapları ile kıyaslayıp bu romanı da yeniden elden geçirince sebebini anladım:
Aslında Kardeşimin Hikayesi, kurgusu ne kadar güzel olsa, dili ne kadar akıcı olsa ve her ne kadar “psikolojik” öğeleri ağır basan bir roman olsa da; okuyucuya yorum bırakmayan bir roman. Yani siz bu romanı okurken çok heyecanlı ve sonunu merakla beklediğiniz bir film izliyor gibi oluyorsunuz, olay örgüsüyle kimi zaman üzülüyor, kimi zaman heyecanlanıyor, kimi zaman telaşlanıyorsunuz… Kitabı bitirene kadar karakterleri çözmekle, olayları anlamakla meşgul oluyorsunuz. Bitirdiğinizde ise geriye sorgulanacak hiçbirşey kalmıyor! Sadece romanın damağınızda bıraktığı o güzel tat, olanları sindirmek için biraz sükunet, o kadar!

Kimi romanları okuduğunuzda, romandaki karakterle özdeşleşip kendi içinizde de bir yolculuğa çıkarsınız ve bittiği vakit siz de kendinizde yeni birşeyler keşfetmiş, biraz daha olgunlaşmış, yeni bir yaşamı tecrübe etmiş olursunuz. Bu tip romanların üzerine işte bol bol konuşursunuz, çünkü sizin de söyleyecek cümleleriniz vardır!

Kardeşimin Hikayesi’ni okuduktan sonraysa, benim cümlem kalmadı!
Susup kaldım, bekledim, sindirdim içime…
Sanki çok süratlı koştum koştum da, sonunda geldiğim deniz kıyısında bir banka oturup denizin dinginliğinde dinlenmeye çekildim gibi…
Beynimi tamamen boşaltıp düşünmeyi bıraktım gibi…

Bu yüzden söz söyleyemedim üzerine işte!

Kitabın konusuna gelince…

Orta yaşlarının üzerindeki emekli mühendis Ahmet Arslan sakin bir sahil kasabasına yerleşir.
Yalnız yaşayan gizemli mühendisin bölgede görüştüğü çok az insandan biri olan Arzu Kahraman’ın bir cinayete kurban gitmesiyle başlayan hikaye; cinayeti araştırmak üzere köye gelen genç gazetecinin, olay gecesi Arzu’nun evindeki konuklardan biri olan Ahmet Bey ile görüşmek üzere kapısını çalmasıyla, bir cinayet soruşturmasından çok Ahmet Bey ve kardeşinin geçmişinin merakla, hüzünle, heyecanla sorgulandığı bir hikayeye dönüşür.

Kahramanımız Ahmet Bey, bir çeşit aşkla bağlandığı bu genç gazeteciyi yanında tutmak için yıllardır kimseye anlatmadığı sırlarını da bir bir ortaya dökecek; romanın sonunda gazeteci hem katili hem de Ahmet Bey’in gizemini çözmüş olacaktır.

Bu kitap, Zülfü Livane’nin bence dili, tarzı en farklı kitabı!
Her kitabında hissettiğim gibi, bunu da okuyunca “bir sinema filmine uyarlansa tadından yenmez” diye düşünmekten kendimi alamadığımı da belirtmeliyim!

Son söz: Okuyun!

Kitap adı: Kardeşimin Hikayesi
Yazar: Zülfü Livaneli
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa: 330
Baskı: 2015
Tür: Roman

#Kardeşimin Hikayesi – Zülfü Livaneli #Kardeşimin Hikayesi #Zülfü Livaneli

Kitap Etiketleri:
Yasemin Gül
yasonder@gmail.com

Aslen İzmir'li, sonradan İstanbul'lu. Aslen İşletme mezunu, sonradan Çocuk Gelişimi. Görünürde kariyer hedefleri olan bir beyaz yaka, ama aslen hep sanat heveslisi! Bu yüzden hep yazıp çiziyor, durmadan yeni bir şeyler deniyor. Aktif olarak kendi bloğunda da yazılarını ve denediklerini paylaşıyor. Edebiyatı, felsefeyi, tiyatroyu, sinemayı, yazı yazmayı, seyahat etmeyi, çiçekleri ve çocukları çok seviyor, 1 çocuk annesi.

4 Yorum
 • drgulinonat@hotmail.com'
  Gülin rodoplu
  Posted at 22:32h, 14 Ocak Yanıtla

  Kardeşimin hikayesi harika kurgulanmış, sürükleyici, psikolojik unsurların çok çok iyi işlendiği bir Livaneli kitabı. Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Tavsiye edilir.

 • seydakurt1@hotmail.com'
  Şeyda Kurt
  Posted at 03:29h, 08 Ocak Yanıtla

  Kitabı okurken saatlerin nasıl geçtiğini anlamadan bitirdim ve bitirdiğimde bende de aynı ruh hali oldu: Sükunet, göz yuvasında kalan bir damla yaş ve hiçbir şey düşünememe hali. Dakikalarca böyle kalakaldım…

 • mervenaz_943@hotmail.com'
  Merve dağhan
  Posted at 02:38h, 06 Ağustos Yanıtla

  Bilemiyorum bu kitap için sadece akıcıydı diyebilirim evet 1 gecede okudum. Mehmetin hikayesi başladığından itibaren olayı çözdüm sadece olga ve tercüman kız tahminimde yoktu. Ayrıca hizmetçinin oğlundan çok bahsettiği için işkillenmiştim ve kulubede bulduğu şeyden sonra emin oldum. Tutarsız bulduğum yerleri var ama başarısız sayılmaz.

 • birisi_sensiz_92@hotmail.com'
  GİZEM KARTAL
  Posted at 18:40h, 08 Eylül Yanıtla

  kitabı şuan bitirdim beynimi tamamen allak bullak etti ….muazzam yazılmıs bır bas yapıt dıyebılırım..her seferınde zulfu lıvanelı kıtabı benı daha fazla sasırtamaz derken bır bakıyorum kı….tamamen şaşırıp kalmısım…..

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend