Karmaşık Duygular – Stefan Zweig

01 Kas Karmaşık Duygular – Stefan Zweig

Stefan Zweig’in istisnasız her kitabı bende unutulmaz bir etki bırakmıştır. Okumadığım bir kitabına başlarken ne kadar yüksek beklentide olursam olayım, kitap asla hayal kırıklığına uğratmıyor, aksine ağzımı beş karış açık bırakmayı başarabiliyor.

Karmaşık Duygular adlı kitabında da öyle oldu.

Kitabın içinde kısa öyküler yer alıyor. Öykülerin konusunu genellikle aşk, ayrılık, özlem, umutsuzluk, tutku gibi temalar oluşturuyor. Fakat aslında okurken bu duyguları ayrı ayrı değil de birbirinden ayırt edilemez bir biçimde, “karmaşık” olarak hissediyorsunuz. Bazen hissettiğiniz duygunun ne olduğunu kendinize sorduğunuzda bir cevap bulamıyor, yalnızca hikayenin sonunu gördüğünüzde o tuhaf duygunun esiri olmaktan kurtulabiliyorsunuz.

Yani demem o ki, büyüleyici bir öykü dizisi.

Her ne kadar çoğu melankolik, hüzünlü ya da ağır ilerlese de insana belirli oranda umut veriyor, gerçek hayatta da karşılaştığımız bazı durumlara ayna tutarak şaşırtıyor diyebilirim.

Karmaşık Duygular, kitaptaki en uzun öykünün adı. Bir akademisyen ve öğrencisinin tuhaf ve karmaşık serüvenini anlatıyor. Aşk sonunda bedensel birleşmeyi arzular mı ya da bedensel birleşme olmadan aşk ne denli yücelebilir sorularına cevap arıyor.

Bir Yüreğin Çöküşü’nde, kızından ve eşinden yıllar içinde ruhen ayrı düşmüş, artık diğerleri tarafından görülmeyen ve önemsenmeyen bir adam haline gelmiş acılı bir babanın kendi içine dönüşünü anlatıyor. Bana göre en hüzünlü ve en etkileyici hikayelerden biriydi.

Erica Ewald’ın Aşkı, kaçırılmış fırsatların, toplanamayan cesaretin ve duygulara yanaşmaya olan korkunun insanı getirebileceği noktalar üzerine yazılmış, insanın hangi çağda yaşarsa yaşasın kendinden bir parça bulabileceği güzel bir hikaye.

Her biri bir romanın kapısını aralayabilecek kadar derin olan bu hikayelere gömülmek ve gerçek dünyayı kısa bir süreliğine unutmak isterseniz kesinlikle tavsiye ederim.

Herkese iyi okumalar dilerim…

Kitap adı: Karmaşık Duygular
Orijinal adı: Verwirrung Der Gefühle
Yazar: Stefan Zweig
Çeviri: İlknur İgan
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Yayınları – Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 264
Baskı: 2015
Tür: Hikaye

Karmaşık Duygular – Stefan Zweig

Arka kapak;
Zweig insani duyguları büyük bir ustalıkla çözümleyebilmesini keskin gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Benzersiz maceralar, büyük sırlar, marazi saplantılar, duygusal ikilemler ve gerilimler, bu sayede çağları aşarak, her devrin okuruna hitap edebilen anlatılara dönüşür. Bu derlemedeki novella ve öykülerinde de, duygudaşlığı elden bırakmadan insan doğasının en iyi ve en kötü yanlarını gözler önüne serer. Bunlar sevgiye, ölüme, yitirilen ve yeniden canlanan umuda, yeniden kazanılan inanca, gençliğe ve insanın kendini keşfine dair yapıtlardır.

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

1Comment
  • zlnylmz43@gmail.com'
    Zilan yılmaz
    Posted at 18:05h, 25 Şubat Yanıtla

    Kitabın sonu beni çok şaşırttı .Adam hemcinsine karşı mı aşk yaşıyor acaba yanliş anlamadıysam tabi??

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend