Kayığım Rosinha – Jose Mauro de Vasconcelos

07 Şub Kayığım Rosinha – Jose Mauro de Vasconcelos

Bazen düşünüyorum acaba Vasconcelos’un bir kitabınıda sevmeyebilecekmiyim? Ya da okumaktan sıkılacakmıyım diye. Öyle sanıyorum ki bu asla olmayacak. Karşımızda yine bir Vasconcelos kitabı ve yine mükemmel bir eser. Sizi içine alan bir hikaye, sevgi, tutku, huzur, mutluluk, umut, güzellik, bitkiler, doğa, nehir, ağaçlar, hayvanlar… daha saymakla bitiremeyeceğim ne kadar güzel şey varsa hepsi bu kitapta toplanmış ve adınada Kayığım Rosinha denilmiş.

“Sevilen birinin yanında öleceğini bilmek kadar tatlı bir son olamaz…”

Kitabın özeti nedir derseniz size çok derine inmeden şunları söyleyebilirim. İçi sevgi dolu, tertemiz bir adam (Ze Oroco) ve en güzel hikayeleri anlatan, kayığı (Rosinha) ile başından geçenler diyebilirim. Kitabı okurken tüm roman böyle devam etsin istiyorsunuz. Gerçekler karışmasın, tüm kitap böyle sürsün istiyorsunuz. Ama insanlar geliyor ve geldikleri her yere acıdan, hüzünden ve hayal kırıklığından başka birşey getirmiyorlar. Bu kez gelen bir doktor. Herşeyin iyilik için olduğunu söyleyen, herşeyi “senin için yapıyorum” diyen klasik yalancı bir insan. Kitabı okurken defalarca kez kendisini yumruklamak isteyeceksiniz! Şiddet içinizi kaplayacak ona karşı eminim… Sonrasında Ze Oroco’nun sözde iyileştirilmesi, gerçek hayata adapte edilmesi ile devam ediyor. Buruk bir hüzün ile devam ediyorsunuz okumaya.

“Sen mi delisin? Ağaçları anladığın, nesnelerle konuştuğun için mi? Ne sersemlik! Asıl deli Tanrının şiirini yitiren, yüreklerini katılaştıran ve artık birbirlerini bile anlamaktan yoksun olan öbür insanlardır, onlardır deli olan…”

Vasconcelos’un tüm kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da anlatılmaz yaşanır duygularla, sürükleyici bir şekilde kitap okumanın zevkine varıyorsunuz. Sadece güzel bir kitap demenin yetersiz olduğu muhteşem kurgusu ve anlatımı ile herkesin okuması gereken bir kitap Kayığım Rosinha.

Son olarak, “Ağaç ağaçtır” diyenlere bakmayın siz. Ağaç bazen, sadece bir ağaç değildir…

Güzel okumalar…

Kitap adı: Kayığım Rosinha
Orijinal adı: Rosinha, Minha Canoa
Yazar: Jose Mauro de Vasconcelos
Çeviri: Aydın Emeç
Yayınevi: Can
Sayfa: 231
Baskı: 2014
Tür: Roman

kayigim-rosinha-jose-mauro-de-vasconcelos-2

#Kayığım Rosinha – Jose Mauro de Vasconcelos #Kayığım Rosinha #Jose Mauro de Vasconcelos #Vasconcelos

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend