Kayıtsızlık Şenliği – Milan Kundera

23 May Kayıtsızlık Şenliği – Milan Kundera

Uzun bir aradan sonra (12 yıl) Çek asıllı yazar Milan Kundera yeni romanı ile karşımızda. Kayıtsızlık Şenliği, çevirmen Ayça Sezen’in çevirisiyle daha geçen ay geldi. Can yayınları tarafından eserin kapağı konusunda birşey söylemek istemiyorum 🙂 Kapak konusunu bir kenara bırakarak, kitabın içeriği hakkında bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Eğer ilk kez Milan Kundera okuyacaksanız ve bu okuduğunuz kitaba göre böyle büyük bir yazarı değerlendirip, diğer eserlerinide okuyup okumayacağınıza karar verecekseniz, Kayıtsızlık Şenliği’ni rafa geri bırakın. Gülünesi Aşklar, Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Şaka ya da Bilmemek gibi yazarın diğer eserlerinden birine başlayın. Bu Kayıtsızlık Şenliği kötü demek değil asla. İlk defa yazarla tanışacak kişiler için yanlış bir seçim olur demek istiyorum. Elbette yazarın en önemli ya da en olmazsa olmaz eseri de değil kabul ama kitap hakikaten çok farklı bir anlatımla, çok farklı dil oyunları ve eşsiz bir Milan Kundera mizahı ile kendisini okutuyor.

Kayıtsızlık Şenliği, kayıp annesiyle konuşan Alain, işsiz güçsüz oyuncu Caliban, mutluluk delisi Ramon, sürekli olarak kukla oyunu yazma hayali kuran Charles ve narsist D’Ardelo’nun hikâyesini bizlere sunuyor. Tabi tüm bu karakterlerin Milan Kundera tarzı ile harmanlandığını söylememe sanırım gerek yok.

Stalin ve keklik avı hikayesi ise kitabın içinde geçen en iyi giyaloglardan biriydi.

Britanya’da bulunan yayınevi Faber’den Stephen Page’e göre, Kayıtsızlık Şenliği günümüz dünyası ile yakınan ilgili ve çok komik bir kitap. Aynı zamanda sürreel bir eser diyen Page, “Kundera gibi önemli bir yazar hakkında en iyi çalışması demek zor ama, bu önemli bir roman, önemli bir çalışma” demiş. Kendisine canı gönülden katılıyor, okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar diliyorum.

Kitap adı: Kayıtsızlık Şenliği
Orijinal adı: La fête de linsignifiance
Yazar: Milan Kundera
Çeviri: Ayça Sezen
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 112
Baskı: 2015
Tür: Roman

kayitsizlik-senligi-milan-kundera

#Kayıtsızlık Şenliği – Milan Kundera #Kayıtsızlık Şenliği #Milan Kundera

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Mayıs 2015
    Posted at 00:13h, 12 Ekim Yanıtla

    […] Uzun bir aradan sonra (12 yıl) Çek asıllı yazar Milan Kundera yeni romanı ile karşımızda. Kayıtsızlık Şenliği, çevirmen Ayça Sezen’in çevirisiyle daha geçen ay geldi. Can yayınları tarafından eserin kapağı konusunda birşey söylemek istemiyorum Kapak konusunu bir kenara bırakarak, kitabın içeriği hakkında bilgi vermek istiyorum. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend