Kediler – Charles Bukowski

21 Mar Kediler – Charles Bukowski

Kediler ile ilgili ne çok kitap yazılmış değil mi? Evet hemde çok fazla. Fakat bunlardan biri var ki o bizi en derinden anlatımı ile derinden etkileyen Bukowski abimiz. Kendisi iel tanıştığımız günden beridir tüm kitaplarını okuyan biri olarak diyebilirim ki biliyordum bir hayvan sever olduğunu ama bu kadarını bilmiyordum… Hayır bu kadar güzel anlatım olur mu? Olurmuş. Eğer kitap Bukowski ise olurmuş arkadaş.

İçten güzel mi güzel yazılmış şiirleri barındıran kitap, bize asi, alkolik ve agresif yazarımızın tam bir hayvan sever olduğunu, özellikle de kedilere karşı derin bir sevgi beslediğini gösteriyor. O kadar çok seviyor ki bu hayvanlar hakkında bir çok güzel şiire imza atmış. Eminim aşk hakkında bu kadar çok şiir yazmamıştır. Yazmış olsa bile bu kadar güzel bir anlatım ile sunmamıştır. Peki neler demiş Bukowski abimiz bu kitabında? “Ne kadar çok kediniz varsa o kadar uzun yaşarsınız” demiş mesela. Aslında yanlış sayılmayan bu sözünün arkasında sanıyorum kedilerin verdiği o tarifsiz huzur var. Her ne kadar alerjik bir bünyeye sahip olsam ve kedilerle çok fazla zaman geçirememe gibi bir lanetim de olsa bu huzurun ne olduğunu biliyorum. Çünkü eskiden benimde beraber yol aldığım kedi dostlarım vardı. Ama sonradan nasıl olduysa bu alerji laneti yüzünden beraber yaşayamaz olduk. Belki ileride bu nefret şehir yaşamından kurtulur, huzurlu bir kırsalda geçiririm günlerimi o zaman bu lanette azalarak biter ve bende kedi dostlarımla yaşar giderim kalan ömrümü.

Kitaba dönecek olursak eğer söyleceğim tek şey alın okuyun olur. Eğer yazarın kitaplarını ilk kez okuyacak bir okur iseniz o zaman size Ekmek Arası ve hemen ardından Factotum’u öneririm. Okuyacağınız ilk kitabı şiir kitabı olmamalı Bukowski’nin. Ne tarzını anlarsınız ne de ne demek istediğini.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kediler
Orijinal adı: On Cats
Yazar: Charles Bukowski
Çeviri: Avi Pardo
Yayınevi: Parantez Yayınları
Sayfa: 112
Baskı: 2016
Tür: Şiir

kediler-charles-bukowski

Arka kapak;
Charles Bukowski’nin kediler hakkında yazdığı öyküler, yazılar, şiirler Türkçe’de. “Kediniz var mı? Ya da kedileriniz? Uyurlar, yavrum. Günde 20 saat uyuyup yine de çok güzel görünebilirler. Heyecanlanmak için bir neden olmadığını bilirler. Bir sonraki öğün. Ve arada sırada öldürecek bir şeyler. Güçler tarafından yırtılmakta olduğumu hissettiğimde bir ya da birkaç kedimi seyrederim. 9 kedim var. Uyuyan ya da uyuklamakta olan birine bakarım ve gevşerim. Yazmak da kedilerimden biridir. Yazmak yüzleşmemi sağlar. Beni gevşetir. Bir süre için en azından. Sonra devrelerim karışır ve baştan başlamak zorunda kalırım. Yazarların yazmayı nasıl bıraktıklarını hiçbir zaman anlayamadım. Nasıl gevşerler?” Kediler’de Charles Bukowski’nin kediler hakkında yazdığı yazılar, öyküler, şiirler yer alıyor. Bu eserlerin çoğu çeşitli yeraltı dergilerinde yayınlanmış, ilk defa bir kitapta derleniyor.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend