Kırılgan Şeyler – Neil Gaiman

04 May Kırılgan Şeyler – Neil Gaiman

Kırılgan Şeyler, orijinal adıyla Fragile Things, Neil Gaiman’ın kısa öykülerini içeren “mucizeler” kitabı. İçlerinde Hugo, Locus ödülleriyle derecelendirilmiş öyküler de var, Gaiman’ın farklı zamanlarda yazıp ara verdiği ve sonradan tamamladığı tozlu raf hikayeleri de var. Çizgi roman olacakken son anda çark edip hikayeye dönüşen eserler var. Hatta bir hikayeyi daha çok andıran şiirler bile var. Aynı zamanda Gaiman, her öykünün başında o öykünün kendi ‘hikayesini’, ne şartlarda yazdığını ve neden kaleme aldığını da anlatıyor. Böylelikle hikayenin geçmişini öğrenerek o hikayeye daha farklı açıdan bakma imkanı buluyoruz.

Kitabın içinde gerçekten beğendiğim ve etkilendiğim, Poe’dan ya da Conan Doyle’dan esintiler bulduğum güzel hikayeler yer alıyor. Fakat bunun yanında amacını anlayamadığım, sıkıntıdan ağır ilerleyebildiğim hikayeler de var. Okurken sık sık ‘seçmece pazar yeri’ gibi görmekten kendimi alamadığım bu öykü kitabında, dişe dokunur, şaşırtıcı yazılar bulabileceğiniz gibi pek hoşunuza gitmeden okuduğunuz yazılarla da karşılaşmanız mümkün. Tabii bu benim şahsi fikrim, belki de hoşlanamadığım hikayelerin içinde benim göremediğim bir takım sırlar da gizlidir. Özellikle bazı öykülerde Gaiman daha önce yazdıklarından ilham alarak, onun bir parçası olarak düşünüp yazdığını belirtiyor. Eğer asıl parçayı okumamışsanız, onun yan ürününden keyif almanız da mümkün olmuyor doğal olarak. Gaiman’ın çoğu kitabını okumuş olmama rağmen Amerikan Tanrıları’na henüz fırsat bulamadım, kitabın içindeki Amerikan Tanrıları’na gönderme yapılarak yazılmış hikayeden istediğim tadı alamamamın sebebi bu olabilir söz gelimi.

Her şeyden öte, Gaiman severlerin, yazarın beslendiği kaynakları görebilmek ve yazarı daha iyi tanıyabilmek amacıyla bu kitabı okumaları gerektiğini düşünüyorum. Bir nevi yazarın karalama defterine göz atıyor, onun iç dünyasına dair ufak izleri keşfedebiliyorsunuz ki bu tek başına roman okumaktan daha fazla yaklaştırıyor sizi Neil Gaiman’a.

Zeynep Heyzen Ateş’e, başarılı bulduğum çevirisi için teşekkür ediyor ve yayınevine de bizleri bu eserle buluşturduğu için saygılarımı sunuyorum. Fantastik severlere iyi okumalar dilerim 🙂

Kitap adı: Kırılgan Şeyler Öyküler ve Mucizeler
Orijinal adı: Fragile Things: Short Fictions and Wonders
Yazar: Neil Gaiman
Çevirmen: Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 432
Baskı: 2016
Tür: Hikaye

Kırılgan Şeyler – Neil Gaiman

kirilgan-seyler-neil-gaiman

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend