Kırmızı Papağan – Jose Mauro De Vasconcelos

15 Ara Kırmızı Papağan – Jose Mauro De Vasconcelos

Kırmızı Papağan, Jose Mauro De Vasconcelos’un yani en ama en sevdiğim yazarlardan birinin, okumadığım son kitabı idi. Zaten mükemmel bir eser olduğunu düşündüğümden ve bir tane okumadığım eseri olsun dediğimden bu kadar zamandır okumamıştım. Ama bu Haziran ayında kendime bir doğum günü hediyesi verdim ve kitabı okumaya başladım.

Jose Mauro De Vasconcelos’un bende ki yeri her zaman apayrıdır. O yüzden onun kitaplarının yeri de benim için ayrıdır. Bambaşka bir okuma deneyimi sunduğu yetmezmiş gibi, alır götürür çocukluğumuza ve bizi bir sahil kasabasında başı boş zeytin ağaçları arasında dolaşırken bırakır. Kitap bittiğinde ise yine o salt şehir kokusu gelir burnumuza ve neredeyim ben oluruz. Bu kadar derindedir hissetttirdikleri Vasconcelos ustanın.

Fakat bu kitabında diğer kitaplarında olmayanlar vardı. Örneğin bu kitabında sürükleyicilik yoktu nedense. Aslında konu tam benlik bir konu idi. Güney amerika, kızılderililer ve tabi ki deniz. Ama nedenini anlamadığım bir şekilde Kırmızı Papağan bir türlü beni içine aldıramadı. Bir şekilde yavan bir okuma ile devam etti. Arasıra kapağına bakıp Vasconcelos’un değil mi bu kita? Diye sordum kendime. Öyle sanıyorum ki çeviri ile alakalı diye düşünüyorum. Başka ne olabilir ki? Şeker Portakalı’nı, Kayığım Rosinha’yı, Yaban Muzu’nu, Güneşi Uyandıralım’ı yazan bir kimsenin böyle bir kitabı olabilir mi? Bence olamaz. Can Yayınları bu konuya bir el atmalılar bence.

Can Yayınları bir de, Jose Mauro De Vasconcelos’un diğer kitaplarını da dilimize kazandırmalılar. Türkçe’ye çevrilmemiş olan Vasconcelos eserlerini de okumak istiyoruz. Bu isteğimizi geri çevirmesinler ve bassınlar artık yeni Vasconcelos kitaplarımızı.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kırmızı Papağan
Orijinal adı: Arara Vermelha
Yazar: Jose Mauro De Vasconcelos
Çeviri: Şahsuvar Adil
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 280
Baskı: 2015
Tür: Roman

Kırmızı Papağan – Jose Mauro De Vasconcelos

Arka kapak;
Yazar, bu romanıyla, günümüze dek süregelen Kızılderili sorunlarını, onların gizemli yaşamlarını, ‘garimperio’ adı verilen maden arayıcılarının çalışmalarını, yağmur ormanlarında avlanan ırmak avcılarını, kısacası, Kızılderili gerçeğini, o yörelerden uzakta yaşayan Brezilyalılara ve bütün dünyaya duyurmayı amaçlamıştır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend