Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

29 Mar Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

Roman 80’lerden günümüze kadar İstanbul’da geçen bir hikayeyi ele alıyor. İstanbul’un büyümesi, yapılaşması, kimi spesifik siyasi görüş sahibi grupların değişimi, dönüşümü, yeni zenginleşen kitlenin oluşumu gibi çok iyi bildiğimiz bir konjoktürde geçiyor hikaye.

Kral Oidipus, Rüstem ile Sührab’ın hikayesi, baba, babasızlık, şefkat, otorite, itaat, bağımsızlık gibi kompleks baba-çocuk ilişkisi etrafında dönen, insanı içine alan, karanlık bir roman.
Hikayeye hayranlık; ve bu drama, teatral drama hayranlığının tutkuya dönüşmesi, öyle ki sonunda bunların kaderin olması konu edilmiş. Kitapta ensest yok fakat yumuşacık bir atıf hissettim. “Baba aferini mi yoksa bireysellik mi” ikilemi ne baskın ve içine doğduğumuz bir kompleks, bunun konu edilmesini sevdim. Kitapta Kral Oidipus efsanesini konu eden bir tiyatronun bu nedenle çektiği sıkıntılar ve bir hikayeyi benimseyip sonunda yaşamak konu alınırken, kitap da kendi içinde kendi kaderini mi konu alıyor acaba, kitapta provokatif bulunacak konular geçtiğinden, diye de düşündürttü bana.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kırmızı Saçlı Kadın
Yazar: Orhan Pamuk
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 204
Baskı: 2016
Tür: Roman

Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk


Arka kapak;
İlk aşk deneyimi bütün bir hayatı belirler mi?
Yoksa kaderimizi çizen yalnızca tarihin ve efsanelerin gücü müdür?

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni romanı Kırmızı Saçlı Kadın’da bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürüklüyor.

kirmizi-sacli-kadin-orhan-pamuk

Eren Keşküş
eren01@gmail.com

1984 doğumlu Eren Keşküş, İstanbul'da yaşamaktadır. Matematik mühendisliği lisans ve finans mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Özel bir şirkette yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Bundan anlaşılacağı gibi kendisi tam bir beyaz yakalı çalışan, bir İstanbul'ludur. Edebiyat ve sinemaya çok büyük ilgisi vardır ve çeşitli yayınları takip ederek, etliye sütlüye karışmadan yaşar gider.

5 Yorum
 • boshayat1993@hotmail.com'
  Melis Fidan
  Posted at 08:43h, 03 Mayıs Yanıtla

  Merhaba. Kitap yoğun olarak kadere dem vurduğu için ve ucu açık cümle kurarak düşündürdüğü için harika görünüyor.Kader benimde dikkatimi çektiği için kitabı sevdim bu açıdan. Fakat bir türlü kendime söyleyemediğim şeyi -bulamadığım için- burada aramalarım sonucunda buldum. Evet kitabın kendi kaderi hakkında söylediğiniz kesinlikle yazarın yapmak istediği ve yaptığı şeydir. TEŞEKKÜRLER

 • kurttburcuu@gmail.com'
  Burcu Kurt
  Posted at 17:53h, 27 Mayıs Yanıtla

  Bir günü bile bulmayan kısa bir sürede bitirdiğim nadir kitaplardan birisi. Eğer sizde bir anın hayatı nasıl değiştireceğini ve sonunda inanamıyacağınız kadar şaşıracağınız gerçekci bir kitap arıyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

 • humanistkedi@gmail.com'
  peyami safa
  Posted at 17:23h, 02 Ağustos Yanıtla

  Doğu ile Batının amansız mücadelesi batının insanları nasıl eğittiği ve ezdiği doğunun nasıl yaraladığı üzerine sevgi saygı günah kavramları üzerine Türkiyeli olmanın verdiği ikircikli tutum batılı mıyız yoksa doğulu muyuz? Şairler,ticaret,para ve aile ilişkileri Freud’un tezleri karmaşık kitap iyi hikaye anlatımı sade gerçeklikten uzak basit bir fantezya yinede

 • ustun.pelin@hotmail.com'
  Pelin Üstün
  Posted at 21:57h, 20 Nisan Yanıtla

  Bir solukta okunabilecek çok kaliteli bir roman…. Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi ve Kar’dan sonra en sevdiğim kitabı diyebilirim.

 • ihsanaslan2005@yahoo.com'
  İhsan Aslan
  Posted at 21:48h, 29 Ağustos Yanıtla

  Kitap baskısı çok ufak harfler ve de okumak için oldukça yüksek numaralı yakın gözlüğü gerekiyor.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend