Kısmet Büfesi – Bilge Karasu

03 Ara Kısmet Büfesi – Bilge Karasu

Kısmet Büfesi Bilge Karasu’nun ilk kitabı. Kitaptakilere “metin” adını vermiş. Daha doğrusu metinlerden oluşuyor demiş. Hal ve durum böyle olunca benim de ilgimi çekti ve bu kitabı ile yazarın külliyatına başlayayım diye düşündüm. Fakat sanırım iyi bir başlangıç yapmadım.

Neden derseniz ya yazarın tarzına alışkın olmamamdan ya da kitabın, her insanı içine alan bir yapısı olmamasından. İlk başlarda büyük bir merakla okuduğum, kafamda canlandırmak için çaba harcadığım kitap, bir anda beni itmeye başladı. Sonrasında kitabın benim dışımda bir şekilde anlatacağını anlattığını, fakat benim bu okumada sadece bakan biri olduğumu farkettim. Başladığım kitabı okuyup bitirmek gibi bir prensibim olduğundan sadece okudum. Herhangi bir yere bakıyormuş gibi, herhangi bir şey birşey oluyormuş gibi okudum. Ne anladım ne de anlamaya çalışmamı sağlayacak bir anlaşılmayı bekleyen vardı sayfalarını çevirdiğim kitapta. Neden böyle olduğunu bile anlamadan, sadece okumuş ve bitirmiş olmamdan keyif aldım. Yanlış bir seçim mi yoksa yanlış bir ben miydi o sıra okuyan bilmiyorum. Belki de başk abir zaman başka bir ben ile okumalıyım. Belki de okumamalıyım bu böylece kalmalı kaldığı yerde bilmiyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kısmet Büfesi
Yazar: Bilge Karasu
Yayınevi: Metis Yayınları
Sayfa: 132
Baskı: 2013
Tür: Roman


“Önceleri, bildiklerini –günün birinde resim yapacağını düşünmeden görüp öğrendiklerini– çizmişti.

“İşin, eksiksiz bir at, bir boğa çizmek olduğunu düşünmüş, kaç kez, duvardan çıkıveren, yanına gelen hayvanlarla koşmuştu düşündü. Sonra bakmanın yetmediğini öğrenmiş, kovalayanlarla kovalananların (ister insan, ister hayvan olsun) bağırmasına, böğürmesine kulak vermek, bu seslere, bu ölülere eliyle, gözü kulağıyla dokunmak, koşanlarla birlikte terlemek, yara alanlarla birlikte kanamak gerektiğini anlamış, bu sesleri, bu terleri kanları eklemişti yaptığı resimlere.

“Daha sonra bunların da yetmediğini öğrenmişti.” – Bilge Karasu

kismet-bufesi-bilge-karasu

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend