Kitaplar ve Sigaralar – George Orwell

09 Tem Kitaplar ve Sigaralar – George Orwell

1984 ve Hayvan Çiftliği’nden sonra okuduğum George Orwell eseri Kitaplar ve Sigaralar, oldukça samimi, sanki içimizden biri yazmış gibi, sade ve yalın anlatıma sahip bir kitap. Peki ne anlatıyor bu kitap? İlk olarak bize sigara içmek mi yoksa kitap okumak mı diye soruyor. Hangisi daha az maliyetli hangisi daha ekonomik diye araştırıyor. Sonrasında ise sonucu yani cevabı bizimle paylaşıyor. Yani kitap okumak diyor. Sonrasında ise hayatından hikayeler paylaşıyor George Orwell.

Peki nedir bu hikayeler? Kitaplar, sahaflar, kitap eleştirmeninin hikayeleri. Sahafda çalıştığı zamanlarda ise birçok trajikomik hikaye ile karşılaşıyor ve tebessüm ediyoruz. Kim kitap alır kim almaz? Kitap siparişi verenler, bu kitapları ayırın almaya geleceğim diyenler gerçekten gelirler mi almaya yoksa hepsi bir uydurma mı? İşte bu tip sorulara cevap veriyor. Peki bu iş deneyimi George Orwell’i geliştirmiş mi yoksa tam tersi bir tepkiye mi neden olmuş?

Sonralarında ise kitabın, Orwell’in çocukluk anılarına gidiyor, nasıl bir okul hayatı, nasıl bir çocukluk yaşamı olduğunu okuyoruz. Tabi yine içten bir anlatım ile sunuluyor anıların her biri. Orwell, sekiz yaşında ailesinin isteği ile İngiltere’nin Güneydoğu’sunda yatılı bir özel okula, St. Cyprian’a gönderiliyor. Orwell, okul yıllarında yaşadığı hikayeleri şaşırtıcı bir şeffaflıkla bizlerle paylaşıyor. Bu kitabı okumadan önce George Orwell ve okul hayatı deseniz muhtemelen size burada okuduklarımdan çok başka bir anlatımla, yazarın okul hayatını tahmin etmeye çalışırdım. O kadar içten ve o kadar bilmememiz gerekenleri anlatıyor gibi bir his uyandırıyor ki insanda acaba bir yanlışlık mı var diye düşündürüyor bizi.

Üzerinde konuşulacak ve paylaşılacak çok şey olsada fazla uzatmadan yazıyı burada kesip, direkt okunmalı diye düşünüyorum.
Şimdiden sizlere iyi okumalar.

Kitap adı: Kitaplar ve Sigaralar
Orijinal adı: Books v. Cigarettes
Yazar: George Orwell
Çeviri: Levent Konca
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Sayfa: 118
Baskı: 2013
Tür: Deneme

kitaplar-ve-sigaralar-george-orwell-2

#Kitaplar ve Sigaralar – George Orwell #Kitaplar ve Sigaralar #George Orwell

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend