Kızıl Ot – Boris Vian

01 Kas Kızıl Ot – Boris Vian

Boris Vian’nın hayatından memnun olmayan insanlarından biri Wolf ve onun hayatının geçmiş dönemlerinden kaçışını daha doğrusu istemeyişini anlatan bir kitap Kızıl Ot. Boris Vian tarzını bilenler için çok şaşırılmayacak kalitede bir kitap. Fakat diğer eserlerini de okumuş biri olarak Kızıl Ot’un Boris Vian ile yeni tanışacaklar için uygun olmadığını düşünüyorum. Mezarlarınıza Tüküreceğim, Günlerin Köpüğü ya da Bütün Çirkinler Öldürülecek daha iyi bir seçim olabilir yazarı tanımak ve diğer kitaplarınıda okumak için.

Kitabı okurken bazen -hatta çoğu kez- boş boş boşluklarla bakıp gidebilirsiniz. Emin olun bu normal. Çünkü çoğu kez kitaba girmek oldukça zor oluyor. Hele ki kafanızda yarattığınız bir dünyaya oturtmak çok daha zorlaşabiliyor. Ama oturduğu zaman bazı şeyler, akıp gidiyor. Birkaç sayfada karar verilmemesi gereken kitaplardandır Kızıl Ot.

Tanıtım yazısından;
‘Kızıl Ot’, Vian-Sullivan’ın sekizinci romanıdır. İlk ikisinin çılgın maceralarından, ‘Günlerin Köpüğü’nün trajik aşklarından, ‘Pekin’de Sonbahar’ın alaycı ve düşsel seyahatinden, ve ‘amerikancadan tercüme’ üç romandan -ki en sonuncusu olan ‘Ve Bütün Çirkinler Öldürülecek’ bilimkurguya çok yakındır- sonra Boris Vian, tuhaf bir ‘mikrokosmos’ içinde sıkıntılı kahramanların izledikleri dokunaklı yolu önerir, hemen hemen psikanalitik ve ‘konjonktürel’ bir yolculuktur bu.
İlk defa, Toutain adlı esrarengiz bir yayıncı tarafından yayımlanan ‘Kızıl Ot’, Vian’ın ölümünden sonra imha edilmeye makhum edilmiş, ancak yazarın dostlarının yardımıyla yok olmaktan kurtarılabilmiştir.

İyi okumalar.

Not: Henüz açılmamış olan İstanbul Okurken adlı siteyi belki duymuşsunuzdur. İstanbul’da okuyanları fotoğraflıyorlar. Okumanın bitmek üzere olduğu, okunanların kalitesinin inanılmaz düştüğü şu zamanlarda güzel bir çalışma olmuş. İşte bu site için bir fotoğrafta ben okurken çekildi. Vapurda Kızıl Ot’u okurken. Eğer olurda denk gelirseniz o okuyan benim 🙂

Kitap adı: Kızıl Ot
Orijinal adı: L’Herbe Rouge
Yazar: Boris Vian
Çeviri: Hakan Tansel
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 184
Baskı: 2013
Tür: Roman

kizil-ot-boris-vian-2

#Kızıl Ot – Boris Vian #Kızıl Ot #Boris Vian

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend