Koku – Patrick Süskind

12 Eyl Koku – Patrick Süskind

Patrick Süskind’in Koku kitabını yıllar yıllar önce Bornova’da abime yardım ettiğim bir tadilat işinde duymuştum. Ne akdar alakasız değil mi? Çalıştığımız evin sahibesi benim sürekli olarak elimi kokladığımı görmüştü. Daha doğrusu sadece elim değil elime aldığım hemen hemen herşeyi kokladığımı farketmişti. Yıllar içinde yenmeye çalıştığım bir alışkanlığım idi bu benim. Halen belli zamanlarda yapıyorum. Ama o zamanlar çok daha fazlaydı. İşte bunu fark eden ev sahibesi teyzemiz, bana bir kitaptan bahsetti. Kitapta bahsedilen kişinin de herşeyi kokladığını, birçok şeyi kokularla hallettiğini ama sonrasında işlerin çığrından çıktığından bahsetti. Dikkatimi çekmişti o zamanlar. Hemen alıp okuyasım gelmişti. Ama ne hikmetse bilmiyorum okuyamadım. Aradan geçen uzun zamandan sonra okuma şansı buldum. Kitapta kokularla arası çok iyi olan birinden bahsediliyordu evet ama bu kişinin insanlıkla uzaktan yakından alakası yoktu.

Fransa’da bir balıkçı kasabasında hatta balıkçı tezgahında doğan, Jean Babtiste Grenouille, doğduğu ilk andan beri enteresan bir bebekti. Tıpkı annesi gibi hissiz, kalpsiz, acımasız insanlıktan nasibini almamış bir yaratıktı. Annesi yeni doğmuş bebeği kokuşmuş balıklar arasında terk ettiği için cezalandırıldı. Bebek Grenouille’de süt anneye verildi. Fakat süt anne bu bebeği bir kaç gün sonra pedere teslim etti. Bebeğin tuhaflıkları o kadar belirgindi ki, bebekte bir lanet olduğunu düşünmeye başlamışlardı. Aradan uzun zamanlar geçti ve koku uzmanı yaratığımız yani Grenouille büyüdü ve herşeyin kokusunu depolamaya başladı. Herşeyin kokusunu biliyordu. Yolda yürürken görmüyor, kokluyordu yolunu bu şekilde buluyordu. Mükemmelin üstünde bir burnu vardı. Bu sayede güzel parfümler yapabileceğini biliyordu. Bir usta buldu ve onun yanında çalışmaya başladı. Sonra bir diğer ustanın yanında. Ama enteresan bir şekilde kimin yanına gittiyse, ayrıldığında o insanlar ölüyordu. Laneti her zaman yanındaydı.

Bir süre sonra bir şey farketti. İnsanların kokuları vardı ama Grenouille’nin bir kokusu yoktu. Burnu bu kadar iyi olan birinin nasıl kokusu olmazdı! Kendi kokusunu yapmalıydı ya da birinden koku çalmalıydı. Kendi kokusunu yapma hırsından gözü dönen Grenouille, artık bir katil olmuştu. İnsanların derisinde ki kokuyu almak için onları öldürüyordu ve kendine özgü yöntemleriyle kokularını alıyordu. Tabi herşey bununla bitmiyordu…

Bu kadar anlatmam bile çok doğru olmadı biliyorum ama kitaptan bahsetmeden geçemedim. Bu kadar çarpıcı bir konu es geçilmemeli diye düşündüm. Eğer okumadıysanız bir an önce başlamanızı tavsiye ederim. Emin olun pişman olmayacaksınız.

Aynı zamanda filmi de olan Koku, Parfüm olarak beyaz perdeye uyarlanmış. Ben hala izlemedim. İlk olarak kitabını okuyorum sonra filmini izliyorum. Bu şekilde daha iyi olduğunu düşünüyorum. İlk fırsatta filmini de izleyeceğim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Koku
Orijinal adı: Das Parfum
Yazar: Patrick Süskind
Çeviri: Tevfik Turan
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 264
Baskı: 2014
Tür: Roman

koku-patrick-suskind-2

#Koku – Patrick Süskind #Koku #Patrick Süskind

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

4 Yorum
 • aysenkoca@gmail.com'
  aysen koc
  Posted at 01:49h, 01 Ağustos Yanıtla

  okuduğum en muhteşem kitaplardan biri, şahane bir kurgu. böyle basit bir çıkış noktasından başlayıp konunun nasıl dallanıp budaklandığını anlayamadan bir çırpıda okunuveren bir kitap.

  • Metin Yılmaz
   Posted at 09:09h, 01 Ağustos Yanıtla

   Evet haklısınız bir anda olayların içinde buluyorsunuz ve nasıl biti kitap anlamıyorsunuz. Olmazsa olmazlar arasında olması gereken bir kitap.

 • face.muratozturk@gmail.com'
  Murat ÖZTÜRK
  Posted at 10:18h, 23 Temmuz Yanıtla

  Selam, Patrick Süskind ‘ ait başka kitapların yorumu için ararken bu sayfaya geliverdim… Hikaye niz hoş, katkıda bulunmak istedim. Bende okuyalı yıllar oldu, geçenlerde ikinci kez okumuştum. Filmi olduğunda şaşırmış”yok şu sahne bu sahne çekilmez, nasıl çekilsin” demiştim. Filmi kitap biraz kırpılsada hikayeyi tam olarak yansıtıyor ve kitap kadar başarılı… Yazarın betimleme gücünü çok beğenmiş benzer kitap arayışına çıktım. Okuduğum bildiğim Eniyi 10 film ve kitap içine kesin giren bir eser. Kuvvetle öneririm. İyi günler iyi okumalar…

 • mustafayildirim1941@hotmail.com'
  Mustafa Yıldırım
  Posted at 08:56h, 04 Ekim Yanıtla

  Benim için ayrı bir manevi değeri olan bu kitabın 39.Baskısını bulamıyorum görseldeki baskı 39. Eğer mümkünse ücreti karşılığında satın almak istiyorum.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend