Kontrbas – Patrick Süskind

01 Ara Kontrbas – Patrick Süskind

Tamam, kabul ediyorum oldukça ağır ve sıkıcı. Ama üstadın tüm eserlerini okumak isteyen ben gibiler için dayanılması gereken sıkıntılardan. Tabi bir diğer konuda oyunu izlemek lazım, orası kesin. Goodreads’de bu yorumuma yanıt olarak oyunu izlememi tavsiye eden biri oldu. Bende öyle düşünüyorum yani oyunu izlemek lazım kitabı bir şeyleri eksik bıraktı sanki.

Patrick Süskind’in anlatım tadını bilen biri için yeterli gelmeyen bir kitap aslında Kontrbas. Daha doğrusu öyleymiş gibi geliyor. Oyunu izledikten sonra neler değişecek görmek lazım tabi. Ama dediğim gibi okuma sonrası ne yazık ki beklentilerimin oldukça altında kaldı. Hatta yer yer sıkıldım. Ama zaten oldukça kısa bir kitap ve sizi çok fazla yormuyor. Teknik terimler hariç…

Patrick Süskind ustanın tüm kitaplarını okumayı kendine yegâne amaç edinmiş biri için zaten sorun yok. Ama yazara ilk kez başlayacak biri için tavsiye etmiyorum. İlk kitap Kontrbas harici bir kitap olsa daha iyi olur.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kontrbas
Orijinal adı: La Contrebasse
Yazar: Patrick Süskind
Çeviri: Tevfik Turan
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 68
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

Kontrbas – Patrick Süskind

Arka kapak;
Koku adlı romanı çoktan kült bir eser haline gelen Patrick Süskind, bu defa notaların dünyasına girmiş: Bir kontrbasçının öyküsünü, ses tonu giderek yükselen bir monolog biçiminde anlatıyor.

Kontrbas, cüssesiyle doğru orantılı olarak, müzisyenin evinde ve yaşamında büyük bir yer işgal ediyor. Kontrbas, müzisyenimizin hem dostu hem düşmanı; ondan kopamıyor ama onunla da olmuyor. Bu iri, hantal aletin altında eziliyor adeta. Önceleri, kontrbassız bir orkestranın düşünülemeyeceğini belirterek onu yüceltirken, monolog ilerledikçe, kontrbasa duyduğu nefret açığa çıkıyor. Ona göre bu enstrüman hep arka planda kalmaya mahkûm, bu nedenle çalanı da arka planda bırakıyor.

Süskind’in, sanatsal yaratıcılık ile memuriyet kalıpları arasındaki çelişki, hayatı cehenneme çeviren “ne onunla ne onsuz” sevgililer gibi konuları incelikle işlediği Kontrbas, ironik, sürükleyici bir kitap.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend