Köpek Kalbi – Mihail Bulgakov

01 Oca Köpek Kalbi – Mihail Bulgakov

Kimi kimsesi olmayan bir sokak köpeği günün birinde sıcacık bir yuva bulur ve karnı doyarsa ne olur? Ne olacak hayvancağız mutlu olur değil mi? Evet olmasına olur elbet ama ya sonrası? Bu evi ona açanlar neden açtılar acaba biliyor mu? Hemen kötü düşünmemek lazım tabi. İlla bir çıkar mı olmalı değil mi ama. Hayvanlar böyle düşünmezler tabi.

Köpek Kalbi, Mihail Bulgakov’un rus devrimini kendi mizah anlayışı ile eleştirdiği romanı. Kitaptaki tüm karakterler ve karakterlerin isimleri özenli bir çalışmanın sonucu ve her biri bir yerlere gönderme yapmak için varlar. Kitabın başından sonuna kadar hissedilen mizahi hava, Bulgakov’un tarzını bizlere yansıtıyor. Çeviri de iyi olunca bunu yaşayabiliyoruz elbette. Türkiye İş Bankası Yayınları’na ve çevirmen Mustafa Yılmaz çok teşekkür ederiz bu eseri sorunsuz bir çeviri ile bizlere sundukları için.

Köpeklikten insanlaştırmaya doğru giden bu yolda doktorun ve çevresindekilerin davranışlarından tutun, köpek Şarik’e kadar herkes bu hicivsel anlatımda üstüne düşeni en iyi şekilde yapmakla kalmıyor, aynı zamanda mizahi havayı koruyarak, bizlere o dönemlerde olanları yansıtıyor. Kara mizah olarak düşünülebilecek bir eser olan Köpek Kalbi, sovyetleri ve sovyet devrimi sırasında insanların yaşamlarını, yaşayışlarını ve devrimin kendisini en olması gerektiği şekli ile gözler önüne seriyor.

Kitap o kadar sürükleyici ve o kadar akıcı bir üsluba sahip ki, başladığınız anda sizi kilitliyor ve elinizden bırakamadan okumaya başlıyorsunuz. Bittiinde ise aklınızda o zamanların rusyasında geçen bu karakterler, dudaklarınızda hafif bir tebessüm, gözlerinizde ise yeni bir Bulgakov kitabı arayan bakışlar kalıyor.

Şiddetle tavsiye ettiğim ender kitaplardan biridir Köpek Kalbi.

Şimdiden iyi okumalar.

Kitap adı: Köpek Kalbi
Orijinal adı: Heart of a Dog
Yazar: Mihail Bulgakov
Çeviri: Mustafa Yılmaz
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 136
Baskı: 2015
Tür: Roman

kopek-kalbi-mihail-bulgakov

Arka kapak;
Bulgakov Köpek Kalbi’nde sokak köpeği Şarik’in öyküsünü anlatır. Dünya çapında bir bilim insanı olan Profesör Filipoviç, evine götürüp beslediği Şarik’i ameliyat ederek, er bezlerini ve hipofiz bezini adi bir suçlununkilerle değiştirir. Köpek arsız, yüzsüz, şehvet düşkünü ve kaba saba bir insana dönüşür. Şarik insan haliyle profesörün hayatını cehenneme çevirse de, Sovyet bürokrasisinde kendine bir konum edinebilecektir.

Komünistlerin küçük burjuva değerlerinin üstünde yeni bir Sovyet insanı yaratma ideallerini hicveden Köpek Kalbi, Bulgakov’un en çok tartışılan yapıtıdır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend