Koralin Ve Gizli Dünya – Neil Gaiman

15 May Koralin Ve Gizli Dünya – Neil Gaiman

Yine elden bırakılamadan okunup bitirilen bir Neil Gaiman eseri. O kadar sürükleyici bir kitap ki başlamanızla bitirmeniz bir oluyor. Hikaye, karakterler, mekan vs. herşey mükemmel. Herşey olması gerektiğinden çok daha güzel ve çok daha esrarengiz.

Hikayemiz Coraline adlı küçük kızın başından geçenlerle ilgili. Geçmemesi gereken bir kapıdan geçmesi ve geçtiği yerdeki yaratıklarla yaşadıkları ile ilgili. Tabi direkt böyle anlatınca çok saçma oluyor. Fakat kitap bu kadar sıradan konunun üzerinde bile o kadar mükemmel ilerliyor ve kurgulanıyor ki elinizden bırakamadan kitabı bitiriyorsunuz. Tabi bu yazarımız Neil Gaiman’ın eseri. İyi roman yazan yazarlar çok fazla, iyi fantastik hikayeler yazan yazarlar da fazla fakat bu kadar sürükleyici fantastik romanlar yazan gerçekten çok az. Bu yazarların arasında da Neil Gaiman bence listenin en başlarında yer alıyor.

koralin-ve-gizli-dunya-neil-gaiman-3

Coraline -Koralin de diyebiliriz- geçmemesi gereken kapıdan geçtikten sonra, diğer tarafta kendi evinin çok benzeri bir ev ile karşılaşır. Bu evde diğer annesi ve diğer babası vardır. Fakat bu diğer anne ve baba gerçek anne ve babasından oldukça farklı özelliklere sahip, ve gözlerinin yerinde düğmeler olan yaratıklardır. Görünümleri gerçek anne ve babasına çok benzemekte fakat özlerinde farklı amaçlar barındıran yaratıklardır. Koralin’in bunu çözmesi çok zamanını almaz. Hemen yapması gerekenleri düşünür ve planlarını uygulamaya başlar oradan kurtulmak ve gerçek anne babasına kavuşmak için. Tabi bu macera içinde kendine yeni arkadaşlar edinir. Özellikle bir arkadaşı ona çok yardım eder. İsimsiz bir kara kedi. İsimleri çok anlamsız bulan bu kara kedi Koraline’ye hem yol gösterir hemde ona yardım eder.

Ana temayı çocuklara çok inceden veriyormuş gibi görünsede aslında direkt bir mesaj var. Neil Gaiman bu kitabı kızı için hazırlarkende bunu düşünmüştür eminim. Fakat kitabın esas güzelliği mesaj kaygısı içinde bir olaylar bütünü sunmak yerine, sizi verilmek istenenden çok hikayenin büyüsü ve atmosferine çekiyor. Siz zaten bu büyülü ortamda hikayeye kaptırıp, keyifli bir zaman geçiriyorsunuz ve verilmek istenen mesajın bir ders değil, olması gereken olduğunu düşünüyorsunuz. Bence Neil Gaiman’ın bu kitabında ki en büyük başarı budur. Tabi bir de illuminati ile ilgili söylentiler var. Hemen hemen her animasyon filminde olduğu gibi bu filmde de bu söylenti var. Evet çok bariz birkaç nokta var eğer o gözle bakmak isterseniz fakat benim anlamadığım nokta şu; olmayan var mı? Yani eğer bu doğruysa bu mesajın verilmediği bir film ya da animasyon veya çizgi film var mı? Zaten tüm medya kimlerin elinde belli, istedikleri gibi kullanıyorlar bunu herkes biliyor. O zaman bu illuminati bunu izlemeyelim yerine alınması gerekeni alıp alınmamasının daha iyi olduğunu düşündüğümüz yerleri bırakmalıyız diye düşünüyorum. Hiçbirimiz muzu kabuğu ile yemiyoruz değil mi?

Neil Gaiman’ın her eserinde olduğu gibi bu eserini de okuduktan sonra; “Ne güzel yazmış üstad!” diyerek kitabın kapağını kapadım. Hakikaten çok ama çok keyifli bir okuma tadı sunan, çok güzel bir fantastik roman Koraline. Herkese şiddetle tavsiye ederim.

koralin-ve-gizli-dunya-neil-gaiman

koralin-ve-gizli-dunya-neil-gaiman
Kitabı okuduktan sonra filminide izleyebilirsiniz. Size tavsiyem önce kitabı okuyun daha sonra filmi izleyin. Emin olun daha çok zevk alacaksınız hikayeden.

Coraline IMDb

Kitap adı: Koralin Ve Gizli Dünya
Orijinal adı: Coraline
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Niran Elçi
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 180
Baskı: 2013
Tür: Fantastik, Çocuk ve Gençlik

koralin-ve-gizli-dunya-neil-gaiman-2

#Koralin Ve Gizli Dünya – Neil Gaiman #Koralin Ve Gizli Dünya #Neil Gaiman

Kitap Etiketleri:
,
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend