Korku – Stefan Zweig

25 Oca Korku – Stefan Zweig

Bir kadının hayatından kötü bir kesit diyebilirim. Evet belki kötü zamanlar ama kesin olarak en iyi öğretinin alındığı zamanlar. İçinde sürekli planlar yapılan ve bu planların tutmaması durumunda ne yapılacağını bilemeyen bir kadının, çaresizce çırpınışını okuyoruz Korku’da. Yine Stefan Zweig ve yine kısa bir prikolojik roman. Kaçırılmaması gerekenler arasına girer mi girmez mi tartışılır ama okurken keyif alacağınız kesin.

Bir kadın ve bir erkek bir davette karşılaşır, bir şekilde bir zamanda yalnız kalır ve sonrasında olanlar olur. Aslında bu olanlar olur derken demek istediğim kötü şeyler değil. Bu olanların iyi mi kötü mü olduğunu kestirebilmek inanın çok ama çok zor. Neden derseniz geçen zamanın ne kadar güzel ve ne kadar iyi geçtiği ise istenilen o zaman herşey iyidir, olanlar da güzeldir. Yok eğer burada bakılan açı ahlak ise o zaman farklı bir sonuç çıkar elbet. Hele bir de bu kadın ya da erkek evli ise, işte o zaman durumun rengi hepten değişir. İşin içine aldatma girer, sadakatsizlik girer yalan girer ve güvensizlik girer. İşte o zaman suç ve suçlunun hal tavırları netleşir. İşte Stefan Zweig bize Korku ile bunu anlatıyor. Aldatan bir kadının, hayatından bir kesiti okuyoruz apaçık ortada.

Stefan Zweig’in her kitabında olduğu gibi bu kitabında da yazarın ince değinmeleri mevcut insan ruhuna. Fakat beklentilerin çok yüksek olmaması gerekli hatta şart.

İyi okumalar.

Kitap adı: Korku
Orijinal adı: Angst
Yazar: Stefan Zweig
Çeviri: İlknur İgan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 80
Baskı: 2015
Tür: Roman

korku-stefan-zweig-2

Arka akapak;
Rahat ve korunaklı bir yaşam süren saygın bir kadın, sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kahredici bir korkunun pençesine düşer. Korku insanı bilinçdışına itilmiş utanç verici deneyimlerden, bastırılmış pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte bir yapıt.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • cansu_yasemin34@hotmail.com'
  Cansu
  Posted at 18:24h, 27 Mart Yanıtla

  Her kitabını merakla okuduğum, okurken bitmesini istemediğim,bittiği an boşluğa düştüğüm harika yazar ?

  • Metin Yılmaz
   Posted at 23:07h, 28 Mart Yanıtla

   Merhaba,

   Kesinlikle benim de öyle. Tüm kitaplarını okuduktan sonra boşluğa düşeceğimiz kesin.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend