Korku – Stefan Zweig

28 Eki Korku – Stefan Zweig

Stefan Zweig’le Bir Kadının Yirmi Dört Saati adlı romanı ile tanışmıştım ve hemen her hafta elimde olan kitaplarından bir adet okumaya çalışıyorum, tedavi niyetine.

Kadın ruhunun, düşüncelerinin ince anlatımlarını bu kitapla sürdürmüş Zweig. Kitap, aslında Korku temasını bir kadının hayat kesiti ve aldatma konusununun üzerinden işlemiş. Öyle ki kocasını aldatan bir kadının şantaj ile korku kapanına kısılmasını, zamanla boğulmasını ve kocasının merhamet ve tüm anlayışına rağmen işlediği günahları bir türlü itiraf edemeyişinden kaynaklanan ruhsal değişimin zihinde yarattığı birikimlerini, bizleri de içine alarak analiz etmiş Zweig.

Kitap bir solukta okunuyor ve okurken sizi de korku yaşayan kadın kadar boğuyor. Kitabın süpriz bir sonu yada ters köşesi yok. Okurken, tahmin ediyorsunuz neler olabileceğini ama bu kitabın ne niteliğinden, ne gücünden asla kaybettirmiyor.

Kitap adı: Korku
Orijinal adı: Angst
Yazar: Stefan Zweig
Çeviri: İlknur İgan
Yayınevi: İş Bankası Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 80
Baskı: 2015
Tür: Roman

Korku - Stefan Zweig

Arka kapak;
Rahat ve korunaklı bir yaşam süren saygın bir kadın, sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kahredici bir korkunun pençesine düşer. Korku insanı bilinçdışına itilmiş utanç verici deneyimlerden, bastırılmış pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte bir yapıt.

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend