Körler Ülkesi – H. G. Wells

11 Ağu Körler Ülkesi – H. G. Wells

Körler Ülkesi H. G. Wells’in bizleri çok farklı bir açıdan düşünmeye iten eşsiz bir eseri. Aklımıza gelen soruları, kendi dünyasında cevaplamakla kalmayıp, yenilerini ekleyen Wells, bizi kitabın son sayfasını kapattığımızda bir başımıza düşünmeye bırakıyor. Her zaman ki gibi bir Wells şöleni ile karşı karşıya olduğunuzu bilerek başlayın bu kitaba.

Bilinmeyen bir dünyada bilinmeyen bir toprak parçasındayız. Burada ki insanlar dünya ile ilişkisini kesmiş ya da kestirilmiş. Bir şekilde bir başlarına devam ediyorlar. Ama bir farkları var bizlerden. Onlar görmüyorlar. Evet görmüyorlar ama bundan dolayı üzülmüyorlar ya da herhangi bir eksiklik duymuyorlar. Gören kimseler olarak bizler üzülüyoruz okurken. Hemen nedeni ne acaba diye merak ediyor, herhangi bir çözüm var mıdır? Varsa eğer olacak mı acaba? Diye meraklanmaya başlıyoruz. Her zaman ki gibi biraz acıma biraz sosyolojik tanımlama derken kendimizi bir anda çözüm arayan durumunda buluyoruz. Peki çözüm aradığımız insanlar bizim çözümümüze muhtaç mı? Her şey hissettiğimiz kadar basit mi? Görmeyenlerin dünyasında gören olarak bir anda kendimizi herşeyin başı herşeyi yöneten olarak mı tanımlamak istedik acaba? Gerçek tanımlamasında sürekli yalnız kalan biz insanlar bu konuda da yine bir yalnızlık içerisindeyiz. Çok sevdiğimiz bilmediğimize ulaşma çabası ve hayatlarına karıştırmak istediği belli olmayan insanların hayatlarına burnumuzu sokuyoruz. Her ne kadar niyet kendi içimizde iyi olarak belirginleşse de kimi zaman, hatta çoğu zaman bu niyet farklı şekilde ceyran ediyor.

Sistemden uzaklaşmak için farklı bir yöntemi denemiş olan insanların ya da bu görme yetisinin olmadığı bir dünyaya adepte olmuş, bunu unutmuş olan insanların dünyasına giriş yapmış olacaksınız. Bir düşünün orada tek gören siz olduğunuzda kendinizi nasıl hissedersiniz? Hepsinden daha üstün değil mi? İşte Wells bizlere bu ütopik dünyada cevaplanması gereken bir çok soru bırakıyor.

İyi cevaplamalar…

Kitap adı: Körler Ülkesi
Orijinal adı: Land Of The Blind
Yazar: H. G. Wells
Çevirmen: Evrim Öncül
Yayınevi: Kolektif Kitap
Sayfa: 68
Baskı: 2015
Tür: Roman

korler-ulkesi-h-g-wells

Körler Ülkesi – H. G. Wells

Arka kapak;
And Dağları’nın vahşi çorak topraklarında insanların dünyasından elini eteğini çekmiş bir vadi uzanır. Ancak korkunç boğazlar ve buz kaplı bir geçit aşıldıktan sonra ulaşılabilen Körler Ülkesi’dir burası. Vadiyi on yedi gün boyunca karanlığa gömecek bir yanardağ patlamasının ardından, vakti zamanında İspanyol zulmünden kaçarak vadiye sığınmış ve körlük belasıyla cebelleşen insanların dünyayla bağlantısı kopmuştur. Körlüğe derman bulmak için köyden ayrılmış ve koca dünyada mahsur kalmış bir adamın anlattıklarıyla bir efsane olarak varlığını sürdürür Körler Ülkesi. Ta ki Nunez adında genç bir dağcı elim bir kazayla vadide hapsoluncaya kadar…

H. G. Wells’in bu meşhur öyküsüne İspanyol çizer Elena Ferrándiz’in muhteşem resimleri eşlik ediyor.

“… Ann Veronica, Zaman Makinesi, Körler Ülkesi… bunlar Wells’in çağdaşlarının üretebileceğinden çok daha iyi hikayeler.”
-Vladimir Nabokov-

“Wells’i yüzyılın başında keşfettiğime çok üzgünüm. Keşke o baş döndüren, kimi zaman da dehşetli mutluluğu hissetmek için onu bugün keşfedebilseydim.”
-Jorge Luis Borges-

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend