Kral VI. Henry I – William Shakespeare

04 Ara Kral VI. Henry I – William Shakespeare

Eğer okuduğum Shakespeare eseri ise, hiç kaldırasım gelmiyor, hançerlenmişcesine bakan gözlerimi sayfalardan. Ve hiç unutasım gelmiyor yapılanları, okudukça çaresizlik içinde tek başıma. Eğer okuduğum bir Shakespeare eseri ise, gittikçe büyüyor hayalimde canlanan okuduklarım. Eğer okuduğum bir Shakespeare eseri ise…

Yazılacakların en iyisinin bile kifayetsiz kalacağı ender yazarlardan olan Shakespeare’in tarihi oyunlar serisine başlamış bulunmaktayım. Başlarken çok küçük ama çok küçük bir kopukluk olur mu? Konuyu anlamama olur mu? gibi iki-üç soru işaretim vardı. Başladığımın bir kaç dakika sonrasında ise aklımda ne bir soru ne bir korku hiçbir şey kalmamıştı inanın. Çünkü okuduğum bir Shakespeare eseriydi. Bunu idrak ettikten sonra kitabın nasıl bittiğini anlamadan serinin ikinci kitabını elime almış, sayfalarını koklamaya başlamıştım. Avını koklayan bir kaplan gibi!

Oyun, İngiltere Kralı VI. Henry’nin başarısız yönetimi, Fransa’da bulunan İngiliz ordusunun başarısızlıkları ve tahta geçmek için yapılan akıl almaz oyunları, ihanetleri ve fedakarlıkları konu alıyor. Okudukça yer yer kanınızın donacağı eserde bir çok kez bu gerçek olamaz diyorsunuz ama bu anlatılanların hemen hemen hepsi gerçek. Belli tarihler ve belli olaylarda bazı değişiklikler var. Onları da çeviri notu olarak bulabiliyorsunuz.

Konunun her adımı apayrı bir derinliğe sahip. Karakterler ise olayların üzerinde bir ağırlığa, olgunluğa ve gerçekliğe sahip. Her karakterin kendine has dengeleri var ve bu karakterlerin bazılarına nedense aniden bağlanabiliyor, aniden nefret edebiliyor, aniden öldürmek isteyebiliyorsunuz. Özellikle tanışmaktan onur duyacağımı düşündüğüm Jeanne d’Arc -oyunda ki adı ile La Pucelle- karakteri, Öldüğünde nedensiz yere üzüldüğüm Talbot gibi. Oyun Fransa ve Fransa’da yaşanan savaşları konu alarak başlasa da aslında İngiltere’nin sorununun daha başlarda olduğunun sinyalini de verir. Taht oyunlarında uzman olan sözüm ona soylular, tacı almak için türlü türlü ihanetlere imza atarlar. Hatta bu o kadar büyük ihanetlerdir ki en masum en iyi ve enlerin eni bir insanı, V. Henry’nin kardeşi yani VI. Henry’nin amcası olan Glouster Dükü Humphrey’i bile öldürürler. Kral olmaya en yakın her kim varsa öldürülebilir bir insandan başka bir şey değildir onlar için. Her fırsatta öldürmemeyi söyleyen tüm din adamlarının aksine Winchester Başpiskoposu yani Kardinal bu pis oyunu yöneten kişilerin başındadır. İngiltere sadece düşmanlarından değil, aynı zamanda soylularından da çekmektedir.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kral VI. Henry I
Orijinal adı: The First Part of Henry the Sixth
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 160
Baskı: 2014
Tür: Tiyatro

kral-vi-henry-i-william-shakespeare

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend