Kral VI. Henry II – William Shakespeare

18 Oca Kral VI. Henry II – William Shakespeare

Kral VI. Henry I ile bol savaşlı, hızlı bir giriş yapan William Shakespeare, Kral VI. Henry II’de Güller Savaşı sonrası soyluların birbirleri ile yaptıklaır akıl almaz çekişmelerden bahseder. Tarih oyunları sıralamasının ikinci kitabıdır ve mutlaka ama mutlaka okunması gereken mükemmel bir William Shakespeare eseridir. Elinizden bırakamadan okuyacağınız bu eserde, İngiltere tarihine Shakespeare gözü ile hızlı bir giriş yapabileceksiniz.

İlk kitaptan sonra soyluların arasında çekişmeler büyüyor ve artık soylu dediğimiz kimseler, masum, genç yaşlı demeden önlerine çıkan her ne varsa yok ediyorlar. Taht ile aralarına giren şeyin ne olduğunun hiçbir önemi yoktur onlar için. İngiltere için çok önemli biri bile olsa öldürülebilir durumda oluyor. İşte Dük Humpherey’i de araya girmesi muhtemel bir tehlike olarak görüyorlar ve onuda öldürüyorlar. Fakat Dük Humpherey’in ölümü o kadar basit değildir. Halk için bu büyük bir kayıptır, hesabı sorulmalıdır.

Ülkenin bir diğer yanına gönderilen York Dükü, gittiği yerde açıklamalarda bulunur ve Henry’nin krallığının doğru olmadığını kralın kendisinin soyundan birinin olması gerektiğini söyler ve burada bir ordu toplayarak savaşa hazırlanır. Yandaşları olarak Salisbury Kontu ve Warwick Kontu’nuda arkasına alır ve bu savaşta onlardan sadakatlerini ister. Onlarda bunu verirler fakat ileride pişman olacaklarından bi haberlerdir.

Bir karakterimiz daha çıkar sahneye Jack Cade. İrlanda’ya isyan çıkarması için gönderilen bu isyancı karakterimiz görevini en iyi şekilde yapar. Karışıklıkların adamı olan karakterimiz gerçekte de bu görevini en iyi şekilde yapan bir isyancıdır. İlerleyen zamanlarda Londra’ya giden Jack Cade, Londra’da kendisine başkanlık ünvanı vererek Londra’yı hakimiyetinde tutmaya çalışır. Fakat Henry’nin görevlendirdiği Lord Clifford, Jack Cade’in ordusunu dağıtır. Kaçan Jack Cade açlıktan ölmemek için bir bahçeye girip bir şeyler yemek ister. Fakat bahçenin sahibi Jack Cade’i oracıkta öldürür ve kellesini krala götürür.

Oyunun sonuna doğru York Dükü dahada güçlenir. York ordusu VI. Henry, Margaret ve York Dükü tarafından öldürülen Lord Clifford oğlu genç Clifford’u yakalamak için harekete geçer. Oyunun ikinci bölümü bu olayla biter.

Sizlere sadece aralarından bazı olayları yazdım. Aralarını doldurmak size kaldı. Okuyun ve görün. Hemde bir an evvel okuyun!

İyi okumalar.

Kitap adı: Kral VI. Henry II
Orijinal adı: The First Part of Henry the Sixth
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 160
Baskı: 2014
Tür: Tiyatro

Kral VI. Henry II – William Shakespeare

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend