Kral VI. Henry III – William Shakespeare

22 Oca Kral VI. Henry III – William Shakespeare

Herşeyin bittiği daha doğrusu VI. Henry için herşeyin bittiği son kitapta, ihanet ve ölüm yine bizlerle. Bu kez yapılan iyiliklerin sonunda görülen kötülükler, sığınmanın sonunda görünen üvey evlat davranışlar ve hiçe sayılmalar bizlerle. Adı üstünde bir Shakespeare klasiği daha. Kral VI. Henry III’de artık Henry değil Edward vardır adanın hakimi olarak.

VI. Henry’nin ikinci kitabında York Dükü Richard, March Kontu Edward, Richard Plantagenet, 16. Warwick Kontu, Montague veya 5. Salisbury Dükü ve Norfolk Dükü’nün, savaştan kaçan Kral VI. Henry ve Margeret Anjoulu’yu kovalamaları ile başlar. Sonrasında esir düşecek olan Kral VI. Henry’nin son çırpınışlarıdır bunlar.

Galibiyetler üzerine galibiyet kazanan asil Warwick’in başına gelen beni en çok etkileyen olaylardan biri oldu. Fransa’ya giden Warwick görevi gereği Fransız Kralı IX. Louis’in akrabası olan Lady Bona’nın Kral Edward ile evlenmesi için, aşk ilan etmektir. İlan edilen aşk Kral Edward’ın aşkıdır. Bu evlilik ile Fransız ve İngiliz krallıkları arasında şahsi bağlar kurulacak ve kesin bir barış ortaya çıkacaktır. Fakat İngiltere’de Kral Edward, kardeşlerinin olmaz demelerine bakmadan, ölen komutanlarının birinin eşini kendisine eş olarak seçer ve onu kraliçe yapar. Fransa’da bu haberi alan ve sarsılan Warwick Kontu York Hanedanı’na yaptığı bu kadar hizmete rağmen kendisinin küçük düşürüldüğünü, gururunun ve onurunun ayaklar altına alındığını düşünür. O an kararını verir ve Edward ile olan tüm bağlılık yeminlerini siler. Daha sonra Fransa Kralı ile anlaşır, bir orda hazırlar ve bu Fransız ordusuyla İngiltere’ye geçer, Kral Edward’ın ordusunu yener ve kral IV. Edward’ı savaş esiri olarak eline geçirir. VI. Henry tekrar tahta geçer ve Warwick Kontuna “Taht Koruyucu Lord” ünvanını verir.

Fakat yakın bir zamana kadar bu esaret sona erecek, yeniden zor zamanlar gelecektir VI. Henry için. Kötü zamanlar geldiğinde kaçacak yeri kalmayan VI. Henry aynı şekilde esir düşecek, yaşamını yitirecektir. Ama bu kadar bile fazla oldu neredeyse kitabı anlattım. En iyisi burada kesmek. Bundan sonrası sizde artık. Bir an bile sıkılmadan okuyacağınız bu eşsiz şöleni kaçırmayın.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kral VI. Henry III
Orijinal adı: The First Part of Henry the Sixth
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 152
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

kral-vi-henry-iii-william-shakespeare

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend