Kristal Yelkenli – Jose Mauro de Vasconcelos

30 Oca Kristal Yelkenli – Jose Mauro de Vasconcelos

Jose Mauro de Vasconcelos en yazarlarımdan en eni olan bir yazar. Daha net olmak gerekirse en sevdiğim kitapları yazan, okurken beni bir yerlere götürüp orada beni kendi düşüncelerimle beraber bırakan ender yazarlardan biri. O kadar idareli okumama rağmen, Türkçe’ye çevrilmiş olan ve okumadığım sadece bir kitabı olan bir yazar. O kitabıda okuyunca ne yapacağım bilemiyorum. Sanırım Portekizce öğrenmem gerekecek diğer kitaplarını okuyabilmem için.

Derinden bir kitap yine karşımızda. Kristal Yelkenli ile içimize işleyen bir hüzün, bir buruk sevinç bir tuhaf hal ve durum. O kadar içten yazılmış ki yine Vasconcelos bunu her kitabında bize ne kadar iyi yaptığını kanıtlaması yetmemiş gibi, Kristal Yelkenli ile tekrarlamak istemiş gibi. Bu kez kitabımızda küçük bir çocuk var. Tam bir şeytan olması gereken yaşlardayken o bir dışlanmış, bir başına bırakılmış bir çocuk. Hayatta sadece teyzesi kalmış ona bir bakan insan. Annesi ve babası bile onunla değil zaman geçirmek, görmek bile istemiyorlar. İStemiyorlar, sevmiyorlar. Her anına, her zamanına tanıklık etmek istenen bir bebek de olamamış olan bu çocuğun adı Eduardo. Adı güzel ama yazıldığı söylenen o kaderi güzel olmayanlardan. Eğer yazıldıysa kim böyle bir kader yazar? Kim bunu neden yapar bir çocuğa diye düşünmeden geçemediğimiz bir yaşam onunki. Ama onun hala bir tutam umudu var. Zaten o da olmazsa nasıl devam edebilir ki bu nedensiz hayat?

Kahramanları var Eduardo’nun. Hayali arkadaşları var. Heykelleri var canlanan, yüzen gemileri var, çok bilmiş ukala arkadaşları var. Onlarla konuşur onlara anlatır ama onlardan bi çözüm bekleyemez. Onlardan, sadece yapamadıklarının nasıl gerçek olduğunu göstermelerini istemez. Onlardan sadece arkadaşlık ister. Dünyaya geldiğinden beri göremediği bir şey olan dostluğu ister. Karşılıksız olan saf bir sevgi ister. Hani şu günümüzde bulunmayan, artık bir efsane olan. Eduardo efsaneleri ister, hayali her arkadaş gibi onlarda ona hayalleri gerçek yapar.

Buruk da olsa Eduardo’nun hikayesi, üzse de bizi zaman zaman, okunmalı bu yaşam.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kristal Yelkenli
Orijinal adı: O Veleiro de Cristal
Yazar: Jose Mauro de Vasconcelos
Çeviri: Şehsuvar Adil
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 117
Baskı: 2015
Tür: Çocuk Kitapları

kristal-yelkenli-jose-mauro-de-vasconcelos

Arka kapak;
Bu kitabın kahramanı 13 yaşında bir çocuk. Adı Eduardo. Onu kısaca edu diye de çağırabilirsiniz. Edu, doğuştan özürlü bir çocuktur. Başı da oldukça büyüktür. Ne yazık ki, ailesince de yalnızlığa itilmiştir. ama bu yalnız çocuğun birkaç sevgili arkadaşı vardır : Kaplan Gabriel, Bayankuş Mintaka, Kurbağa Bolitro, bir de hayattaki tek dayanağı olan teyzesi Anna. Bu yalnız çocuk, sevdiği bu dört yakınıyla birlikte hayal dünyasının okyanuslarında yelken açıp yaşamının zorluklarını yenmeye çalışır. Özürlü doğmuş olmanın getirdiği yalnızlığa karşı gösterilen güçlü bir direnişin öyküsüyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • Bu Ay Okuduklarım - Ocak 2016 - Metinden Notlar
  Posted at 00:49h, 12 Mart Yanıtla

  […] Jose Mauro de Vasconcelos en yazarlarımdan en eni olan bir yazar. Daha net olmak gerekirse en sevdiğim kitapları yazan, okurken beni bir yerlere götürüp orada beni kendi düşüncelerimle beraber bırakan ender yazarlardan biri. O kadar idareli okumama rağmen, Türkçe ’ye çevrilmiş olan ve okumadığım sadece bir kitabı olan bir yazar. O kitabı da okuyunca ne yapacağım bilemiyorum. Sanırım Portekizce öğrenmem gerekecek diğer kitaplarını okuyabilmem için. Yazının devamı için tıklayın […]

 • ozgenbars@gmail.com'
  Berke Özgen
  Posted at 20:53h, 02 Nisan Yanıtla

  Yanlış değilmi eudora zatüre yüzünden ölüyor yani ammeliyatta idi sadece ameliyattaki bir rüya arkadaşları bir kaplan bir kuş ve kurbağa

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend