Kubilay Han – Morris Rossabi

15 Eyl Kubilay Han – Morris Rossabi

Okuduğum en iyi biyografi kitaplarından biriydi. Aslında sadece bir biyografi kitabı demek yanlış olur. Büyük bir tarih okudum. Uzun bir zamanın, bir insan ömrüne sığabilecek bir tarihe göz gezdirmiş oldum.

Biyografi kitaplarına Stefan Zweig ile ısınmış, devamında İş Bankası yayınlarının Dünyaya Yön Verenler dizisi ile devam etmiş biri olarak, biyografi kitaplarının en iyi örneklerini okuyor olduğumu söyleyebilirim. Hem en iyi biyogafi kitaplarını en iyi yazarlardan, hem de okunması gereken insanları okuyorum. Bunu her okuyucuya tavsiye ederim. İnanın kaliteli bir biyografi kitabı okumak, tarihin unutulmuş günlerinde dolaşmaktan farksız.

Kubilay Han, üstte bahsettiğim okunması gereken tarihi kişiliklerden biri. Moğol İmparatorluğunun diğer okunması gereken imparatorları gibi Kubilay Han da başarıları ve tarihte ilk kez yaptıkları ile adından sıkça söz ettiren, dönemine damgasını vurmuş bir komutan ve imparator. Bunun yanı sıra diğer diyarlara olan merakı ve buralardan danışmanlar edinmesi de onun ileri görüşlülüğünü gösteriyor. Marco Polo, babası ve amcası uzun zaman Kubilay Han’ın danışmanı olarak görev almışlar. Bu zamanları hem Marco Polo’dan hem de Kubilay Han biyografisinden okumak gerekli. Elbet aralarında farklılıklar var. Ama bunu Marco Polo kitabına saklayabiliriz.

Kitap oldukça güzel hazırlanmış. Objektif bir gözle işlendiği çok açık. Aynı zamanda olayları geçtiği zamana göre anlatan ve değerlendiren bir algıyı hissetmemek mümkün değil.
İş Bankası Yayınlarının bu serisinin yani dünyaya yön verenler dizisinin iyi bir kitap dizisi olduğunu biliyordum fakat bu kadar iyisini inanın beklemiyordum. Tarihi böylesi özenli, kaliteli ve doğru kaynaklarla okumak en doğrusu ve iyisi.

İyi okumalar.

Kitap adı: Suç ve Ceza
Orijinal adı: Преступление и наказание
Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Çeviri: Mazlum Beyhan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 704
Baskı: 2014
Tür: Roman

Kubilay Han – Morris Rossabi


Arka kapak;
Moğolların yükselme ve yayılma döneminde doğan Kubilay Han (1215-1294), dedesi Cengiz Han’ın ölümünden sonra imparatorluğunun oğulları arasındaki bölüşümünde iktidar rüyasına en uzak torunlar arasında kalmıştı. Ancak akıllı ittifak stratejisi ve uygun hamlelerle devreye giren annesi Sorgotani Beki sayesinde bahtına, 1260 yılında Ulu Kağan olarak Moğolların başına geçmek düştü. Devraldığı imparatorluğu yeni fetihlerle genişletti, Pasifik kıyısından Orta Avrupa’ya kadar uzanan kesintisiz topraklarıyla tarihin gelmiş geçmiş en büyük devleti haline getirdi. Bu fetihler sırasında yüz binlerce, belki de milyonlarca insanın ölümüne yol açtı.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • ahmet89@gmail.com'
    Ahmet Kalar
    Posted at 08:49h, 21 Kasım Yanıtla

    Tarihi biyografi kitapları her zaman dikkat çekici olmuştur.Güzel bir inceleme olmuş.Elinize sağlık

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend