Küçük Şeytan – Leo Tolstoy

29 Ağu Küçük Şeytan – Leo Tolstoy

Tolstoy’un kısa kısa yazdığı masallar. Çocuklar için yararlı olabilir diye düşünüyorum. Bazı masallar büyükler için de oldukça öğretici.

Tolstoy’un romanları ve hikayeleri kadar güzel olan çocuk kitapları vardır. Çocukları sevdiği ve onlar için kitaplar yazdığı bilinir. İşte bu kitaplardan biri Küçük Şeytan. Daha doğrusu toplama çocuk öykülerinden oluşan bir Tolstoly kitabı Küçük Şeytan.

Kitabın içerisinde bir kaç tane öykü bulunmakta. Bu öykülerin bir kaçını sanki başka kitaplarda okumuştum diye hatırladım. Tekrar okumak iyi geldi elbette. Çünkü sadece çocuklar için değil aynı zamanda yetişkinler içinde güzel bir okuma zamanı oluyor. Zaten çocuk kitaplarında en önemli nokta bu bence. Sadece çocuklara değil, yetişkinlere de bir şeyler söylemeli. Hatta öyle şeyler söylemeli ki herkes bunları sade bir dil ile bir arada bulmalı ve anlamalı.

Sizlere küçük bir mola niteliğinde, çocuklar için ise güzel bir öykü okuma deneyiminde Küçük Şeytan.

İyi okumalar

Kitap adı: Küçük Şeytan
Orijinal adı:
Yazar: Leo Tolstoy
Çeviri: Füsun Tayanç
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 150
Baskı: 2016
Tür: Çocuk Kitapları

Küçük Şeytan – Leo Tolstoy

Arka kapak;

Büyük Rus yazarı Lev Tolstoy (1828-1910), dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından biri. Ölümsüz romanlar yazmış. Kitapları bugün de dünyanın dört bir yanında aralıksız okunuyor. Bu dev yazar, çocukları çok sevmiş. Onlar için de birbirinden güzel kitaplar yazmış. Kendisinin de pek çok çocuğu varmış. Soylu bir aileden gelen bu büyük yazarın yaşadığı dönemde Rusya’da çarlık yönetimi varmış. Tolstoy bu yönetime karşı büyük tiksinti duyarmış. Devletin başındaki çarlar da, doğal olarak onu sevmemişler. Ama Rus halkı bu dev yazarı çok sevmiş. Kendisi de varlıklı biri olduğu halde romanlarında büyük toprak sahiplerine karşı ezilen, sömürülen insanları savunmuş. Savaş ve Barış ile Anna Karenina adlı iki dev romanı, onun ününü bütün dünyaya yaymış. Can Yayınları arasında onun çocuklar için yazdığı Erik Çekirdeği adlı kitabını çıkarmıştık. Elinizdeki Küçük Şeytan da yine küçük çocuklar için yazdığı masallardan, öykülerden oluşuyor. Bu sevilen yazarın sizler için yazdığı başka kitaplarını da yakında yayınlayacağız.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend