Kum Kitabı – Jorge Luis Borges

15 Eyl Kum Kitabı – Jorge Luis Borges

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges’ın okuduğum ilk kitabı. Bu yüzden heyecanım ve beklentim büyük oldu. Fakat her nedendir bilinmez tam istediğim bir okuma olmadı. Sanırım beklentiyi arttırmanın, hatta aşırı bir beklenti ile başlamanın verdiği kaçınılmaz hüsran oldu. Ama biliyorum ki yazarın ne büyük bir yazar olduğunu ve biliyorum ki elbet bir kitabı beni içine alacak ve sürükleyici bir okuma keyfi yaşatacak.

Kitap on üç hikayeden oluşuyor. Hikayelerin her biri nevi şahsına münhasır hikayeler. Fakat bu hikayelerin her biri yazıldığı coğrafyaya göre şekillendirilmiş yazar tarafından. Özellikle dini jargonlar bizlere oldukça uzak. Her ne kadar kendimize göre bir değerlendirme ve hızlı öğrenmen yollarımız olsa da bu tip bir farklılık içeri çekmek yerine az biraz sürükleyiciliği bozuyor. Elbet burada çevirinin de etkisi vardır kabul ediyorum ama yine de bana biraz daha tıkanmış geldi. Aslında doğru kelime sürükleyici değil ya da kitap beni içine alıp, uzaklara götürüp, orayı bana yaşatmadı. Evet tam olarak demek istediğim bu.

Fakat bu demek değil ki kitap kötü. Asla böyle bir şey diyemem çünkü kitaptaki hikayelerin yaratıcılık seviyleri hakikaten üst seviye. Zaten bu hikayelerde bulunan kurguyu görünce aklınız bir anda karmaşıklaşıyor ve Borges sen neymişsin gibilerinden bir teşekkürü borç biliyorsunuz. Zaten yazarın tartışılacak ya da iyi kötü denebilecek bir yazar olmadığını öyle sanıyorum herkes biliyor. Benim de burada demek istediğim kitap ile aramda bir bağ kurulamadı, sürükleyici gelmedi. Tam manasıyla aslında bu hislerim.

Yazarı ilk okuyacaklar için doğru bir kitap mıdır bilemiyorum. Kitabı tavsiye eden yeğenime göre olabilir neden olmasın fakat bana göre tam olarak öyle değil. Diğer kitaplarından bir kaç tanesini okuduktan sonra buraya yazarım hangisini daha ağır basabileceğini.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kum Kitabı
Orijinal adı: El Libro di Arena
Yazar: Jorge Luis Borges
Çeviri: Ersoy Canpolat
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa: 143
Baskı: 2014
Tür: Hikaye

kum kitabı jorge luis borges

Kum Kitabı – Jorge Luis Borges


Arka kapak;
Mitolojik kahramanların, büyülü olayların, fantastik mekânların iç içe geçtiği Kum Kitabı, Borges’in engin hayal gücünün ve edebi dehasının izini sürüyor. Esere adını veren “Kum Kitabı” adlı fantastik öykü, büyülü bir kitaptan bahsediyor. Bilinmeyen bir dilde yazılmış olan bu öykü sonsuzdur; sayfaları çevrildikçe sonuna yeni sayfalar eklenir. Tıpkı kum gibi ne başı ne sonu vardır…

Borges’in görme becerisini kaybettiği yıllarda, sekreteri ve hayat arkadaşı Maria Kodama’nın yardımıyla yazdığı Kum Kitabı yazarın olgunluk çağının en önemli eseridir. Kitabın sonunda, orges’in esin kaynaklarını ve kendi eseri hakkındaki samimi yorumlarını içeren sondeyiş yer alıyor.

“Borges’siz bir Latin Amerika edebiyatından bahsedilemez.”
-Carlos Fuentes-

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • ahmetodabasi@hotmail.com'
    Ahmet ODabaşı
    Posted at 07:22h, 01 Ocak Yanıtla

    Çeviri iyidir yalındır, Lakin çeviri ve sizin odaklanmanız ile alakalı durumdur. Bir izmir’li olarak derim ki (Münir H. Göle) eski adam çevirisiyle okuyunuz.. Saygılar

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend