Kumpanya – Sait Faik Abasıyanık

01 Nis Kumpanya – Sait Faik Abasıyanık

Güzeller güzeli bir Sait Faik eseri Kumpanya. Güzeller güzeli de bir içine edeni var bu kumpanyanın. İsim bulmada iyi ama insanlıkta sınıfta kalanlardan. Belki de toplumun ondan istediğini en iyi şekilde yaptığını düşünüyordur, kimbilir.

Kumpanya, Sait Faik Abasıyanık’ın hikayelerinin olduğu bir kitap. Tuluat tiyatroları ve tuluat tiyatrolarında yaşayanların yaşantılarını anlatmış bize. Bu anlatımını üç ayrı öyküde toplamış Sait Faik Abasıyanı Kumpanya, Kriz ve Gauthar Cambazhanesi. İlk başlarında hikayelere girişler diğer Sait Faik kitaplarına göre daha yavaş oluyor. Ama sonrasında ısınıyorsunuz ve yine güzel bir Sait Faik eseri ile başbaşayım diyorsunuz.

Kitaba adını Kumpanya Saffet Ferit, Suat, Moruk Salih ve Kör Halit’in çevresinde şekillenir. Kör Halit ile Saffet Ferit arasında didişmeler vardır. Kör Halit bir gün bir güzel ile tanışır. Adı Sitare’dir. Kör Halit, Sitare’yi kumpanyaya dahil etmek ister. Fakat bu o kadar da iyi bir karar değildir… Neyse, yine özete girdim anlatmaya başladım kitabı. Bir çırpıda bitirebileceğiniz güzel bir öykü kitabı daha Sait Faik’ten.

İyi okumalar.

Kitap adı: Kumpanya
Yazar: Sait Faik Abasıyanık
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 148
Baskı: 2016
Tür: Hikaye

Kumpanya – Sait Faik Abasıyanık

Arka kapak;

[Sait Faik’te] yaşama hırsından başka, hatta ondan daha baskın bir “anlama hırsı” sezer gibi oluyorum. Tabiatı, eşyayı, insanları aynı nizam içinde harekete getiren büyük kanunun sırrını çözmek ister gibi bir hali vardı Sait Faik’in.

İnsanlar, eşya ve tabiat, birbiriyle külçe olmuş, Sait Faik’i hırsla kendine çeken bir muamma haline gelmiştir. Ama Sait Faik’in usulü, bu külçeyi tahlil yoluyla kavramak değildir. Böylesi, âlimlerle filozofların işidir. Sait Faik, sevmek ve yaşamak yolundan şair sezişiyle bu bilmeceyi, çözmek değil, fakat topyekûn kavramak ve içine sindirmek ister. Okuyucudan istediği şey ise, onun da kendi hesabına bu tecrübeyi yapmasıdır. Sabri Esat Siyavuşgil (kitaptan, s. 136)

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend