Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

19 Oca Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Güzel olduğunu bildiğim, az beklentiyle başladığım ve çok ama çok fazla beğendiğim bir roman Kürk Mantolu Madonna. Hemen hemen her yerde karşıma çıkan, herkesin dilinde olan bir kitap olduğundan uzun süre ilgilenmemiştim. Çünkü herkesin dilinde olan yani popüler olan bir kitap bana göre uzak durulması gereken bir kitap çağrışımı yapar hep. Biliyorum bu çok yanlış bir düşünce fakat engel olamadığım sevmediğim huylarım vol bilmem kaçtır bu. Fakat nedendir bilemiyorum bir gün bir his geldi ve bu kitabı al dedim kendi kendime. Hemne satın aldım ve okumaya başladım, elimden bırakamadım resmen. O hissi şu an karşımda görsem öperim! Teşekkür ediyorum his…

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin en iyi romanı olarak adlandırılan ve bunu fazlasıyla hak eden güzel bir roman. Kitap isimsiz anlatıcının işinden ayrılıp, bir arkadaşı vasıtası ile farklı bir yerde işe başlaması ile başlıyor. Sonrasında ise ana karakterimiz olan Raif Bey ile tanışması ile başlıyor. Sonrasında ise anlatım Raif Bey’in defteri ile devam ediyor. Raif Bey’in yaşamı, Türkiye’den Berlin’e, Berlin’de yaşadıkları ve tabiki Kürk Mantolu Madonna ile tanışmasını anlatıyor. Kitap hakkında çok fazla detay vermek istemiyorum. Aslında bu yazdıklarım bile çok fazla. Kitap okunmazsa olmaz romanlar listesinde ilk onda yer alır.

Kitabın en güzel yanı sizi yormadan akıcı ve elinizden bırakamayacağınız kadar sürükleyici olması. Kitap ile ilgili internette araştırma yaparsanız eleştiri olarak Türk filmi gibi dendiğini duyacaksınız fakat bu tamamen yanlış, hiç alakası yok diyebilirim. Klasikleşmiş standart Türk filmi mantığı ile uzaktan yakından alakası olamayacak kadar farklı, kaliteli ve etkileyici bir roman Kürk Mantolu Madonna.

Kürk Mantolu Madonna’yı okuduktan sonra herkes kendini buluyor. Kimisi Raif karakteri, kimisi ise Kürk Mantolu Madonna (Maria Puder), kimisi Hamdi Bey kimisi anlatıcı ama mutlaka birini görüyor. Bende kendimi gördüm, hemde çok benzettim. Fakat benzettiğim karakter Kürk Mantolu Madonna oldu. Şimdi diyeceksiniz bu nasıl oluyor? Yani nasıl oluyorda kadın karakterde kendini görüyorsun? Bunun için kitabı okumalı ve karakteri tanımalısınız. Eğer kendinizede tanıyorsanız karakter ile bağlantınız benzerlikleriniz var mı yok mu anlayabilirsiniz.

İçimden gelen sözlerin bir çoğunuda bu kitapta buldum. Örneğin;
“Dünyada bana hiçbir şey tabiattan melül bir insanın zorla gülmeye çalışması kadar acı gelmemiştir.”

“Bu akşam anladım ki, bir insan diğer bir insana bazen hayata bağlandığından çok daha kuvvetli bağlarla sarılabilirmiş. Gene bu akşam anladım ki, onu kaybettikten sonra, bu dünyada ancak kof bir ceviz tanesi gibi yuvarlanıp sürüklenebilirim.”

Kendime sürekli olarak söylediğim bir söz vardır; Ne zaman bırakacaksın hayal kurmayı ve olmayan bir hayatı kafanda yaşatmayı?
“…ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir insanım… Hakiki hayatım benim için can sıkıcı bir rüyadan başka bir şey değildir…”

Sonrasında aşağıdaki sözün, idrak etmiş birinden, hayal dünyamı kuran benden geldiğini duyuyorum her seferinde…
“…Hayatta hiçbir zaman kafamızdaki kadar harikulade şeyler olmayacağını henüz idrak etmemiştim.”

Kitap adı: Kürk Mantolu Madonna
Yazar: Sabahattin Ali
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 164
Baskı: 2014
Tür: Roman

kurk-mantolu-madonna-sabahattin-ali-2

#Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali #Kürk Mantolu Madonna #Sabahattin Ali

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

30 Yorum
 • Bu Ay Okuduklarım - Ocak 2015
  Posted at 11:30h, 01 Şubat Yanıtla

  […] Güzel olduğunu bildiğim, az beklentiyle başladığım ve çok ama çok fazla beğendiğim bir roman Kürk Mantolu Madonna. Hemen hemen her yerde karşıma çıkan, herkesin dilinde olan bir kitap olduğundan uzun süre ilgilenmemiştim… Yazının devamı için… […]

  • elcinedaa@gmail.com'
   Eda özgümüş
   Posted at 00:26h, 22 Aralık Yanıtla

   İlk 10 da başka kitaplar oldugunu düşünüyorsunuz

 • Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
  Posted at 00:15h, 12 Kasım Yanıtla

  […] Yılmaz, Kürk Mantolu Madonna için yazdığı şu yazıda, okuduktan sonra herkesin karakterlerden birinde kendini bulduğunu söylemiş. Hak vermeden […]

 • yakup.akay73@hotmail.com'
  Yakup Akay
  Posted at 16:01h, 08 Mayıs Yanıtla

  ilk başta pek ilgimi çekmedi ama okudukça çok güzel bir kitap olduğunu anladım

 • e.lif6@hotmail.com'
  Elif
  Posted at 17:18h, 31 Ağustos Yanıtla

  Ben kitabı pek sevemedim çünkü çok dramatik geldi anlatılanlar.

 • semastst@gamil.com'
  Sema Tapan
  Posted at 18:52h, 29 Aralık Yanıtla

  Yeni bitirdim ortasına gelince elimden bırakamadım harikaydı..

  • Metin Yılmaz
   Posted at 23:02h, 29 Aralık Yanıtla

   Bir solukta okunanlardan bir kitap öyle değil mi?

   • umran.ky123@gmail.com'
    Gizem
    Posted at 18:48h, 10 Haziran Yanıtla

    Bu roman ile ilgili bir makale yazacam yardımcı olabilir misin rica etsem

 • demet_nallar@hotmail.com'
  Demet Ergün
  Posted at 01:26h, 18 Ocak Yanıtla

  Saplantili bir ask oykusu. sevmedim…insanin hayatta hicbir gayesi olmazmi hadi asik oldu kavusamadi sonrasi tamam aama asik olmadan oncede hayatta hic bir amaci olmayan bos bos gezen bir adamdi…yani gercek hayatta boyle birini gorsem pataklamak isterim ?

 • canssupolatt@gmail.com'
  Cansu
  Posted at 15:09h, 06 Şubat Yanıtla

  Kitabin sonunda donup kaldim adeta..
  Buz gibi oldu icim
  Nekadar guzel temiz bir sevgi ve kisilik..
  Okudukca bircok yerinde kendimdem parcala .buldum Maria’da ama herkesin karsisina Raif Bey cikmiyor ve çikmasinda ona kizginim Maria’yi birakmamaliydi..

  • Metin Yılmaz
   Posted at 23:01h, 10 Şubat Yanıtla

   Eskiden dışa değil, içe daha çok bakılıyormuş herhalde. Günümüzde çıkmamasının en büyük nedeni bence bu. Eskiden daha doğru daha gerçek ilerliyormuş ilişkiler. Herşey daha net daha belirginmiş sanki.

 • ayseakdemir001@gmail.com'
  Ayşe
  Posted at 00:34h, 25 Mayıs Yanıtla

  Kiitabı sınava kadar okumadım şimdiye okusaydım okuduğum özetlerden daha az okumuş olacaktım

 • beste6689@gmail.com'
  beste
  Posted at 12:29h, 19 Haziran Yanıtla

  Sonunu merak ettiren bir kitap hep acaba sonunda ne olacak diye okudum sonunda biraz urksemde guzel bir kitapti

 • Kitapyurdu@hotmail.com'
  Yağmur Akkaya
  Posted at 00:56h, 21 Haziran Yanıtla

  Tek kelime ile muhteşemdi

 • nida-sahin07@hotmail.com'
  Nida Şahin
  Posted at 03:48h, 27 Haziran Yanıtla

  Kitap okumayan arkadaşlarınıza hediye edin. Bunu dememdeki gaye kesinlikle atıştırmalık bir kitap oldugundan değil tam aksine büyüsüyle okuma alışkanlığı kazandıracak olmasından. Ne güzel yazarsın Sabahattin Ali.

 • abdurrahman0280@gmail.com'
  ABDURRAHMAN
  Posted at 13:18h, 20 Ağustos Yanıtla

  35 yaşına gelmiş bir edebiyatçı, bu kadar kalitesiz kitapların içinde bu nadide eseri şimdiye kadar neden okumadın diye kendime kızmadan edemedim.Romanı okuyan herkes mutlaka ya kendisini orada görecek ya da çevresinden bazılarını.Suç ve Ceza’da Raskolnikov neyse bu romanda Raif ve Maria odur.Çok şey yazılabilir ama okumayanlara zulmetmeyelim belki okunacaklar arasına bu kitabı da koyarlar

 • kubra_yildiz2352@hotmail.com'
  YILDIZ KARAYEL
  Posted at 23:00h, 29 Kasım Yanıtla

  BENCE KİTAP AKICI VE GÜZELDİ ÖZELLİKLE RAİF BEYİN İÇ SESİ GİBİ OLAN YERLER ÇOK GÜZEL HAYATA DAİR BİLGİLER VERİYOR BEN ÇOK BÜYÜK BİR BEKLENTİYLE BAŞLADIM OKUMAYA AMA KONUYU ÇOK FARKLI BULMADIM SIRADAN ASLINDA ZAMANINA GÖRE SIRADAN DEĞİL BELKİ AMA GÜNÜMÜZDE TÜRK DİZİLERİNDE DE O KADAR BÖYLE KONULAR İŞLENİYOR Kİ BANA BU YÜZDEN SIRADAN GELDİ BU KADAR POPÜLER OLACAK KADAR DA GÜZEL DEĞİL ÇOK DAHA GÜZEL KİTAPLAR VAR
  AMA YİNE DE SABAHATTİN ALİ OKUMAYA DEVAM EDECEĞİM SIRADA Kİ KİTABI KUYUCAKLI YUSUF

 • salimunlu47@yahoo.com.tr'
  Salim Ünlü
  Posted at 21:16h, 26 Nisan Yanıtla

  Şimdi ben gidiyorum fakat ne zaman çağırırsan gelirim… dedi. Evvela ne demek istediğini anlamadım… O da bir an durdu ve ilave etti:
  Nereye çağırırsan gelirim!
  Ağlamamak elde değil…

 • ademinruyasi@gmail.com'
  AmaudJulep
  Posted at 13:32h, 27 Nisan Yanıtla

  Bence bu kitap tam bir kült zamanı için yazılmış, iki doğulu insanın batının egemen dünyasında kendilerini yeniden kurarken yaptıkları hatanın ceremesini hayatlarıyla ödeyen ve bir masuma ödeten güzel bir ders niteliğinde,neden derseniz çünkü doğunun aşkında evlenmeden cinsellik yoktur ama burada bir hata şeklinde var,orhan pamuk çok şey almış bence bu romandan okuyun ve temiz yolu arayın sizce Raifle Maria nerde hata yaptı….Saygılarımla….

 • kadirsulu@outlook.com'
  Kadir Sulu
  Posted at 16:47h, 28 Nisan Yanıtla

  İnsan kendinden bir yere kadar kaçabiliyor. Nitekim yazar, talihsiz bir şekilde yedi sekiz yıl içinde son defa hayattan kaçmaya mecbur bırakılacaktır. Işıklar içinde yatsın…

 • muhammet_sosyalbilgiler@hotmail.com'
  muhammet Ali YAKUT
  Posted at 13:17h, 01 Mayıs Yanıtla

  Kitabı okurken isimsiz anlatıcının Raif değil de bir an beni anlattığını sandım ama şunu anladım ki Raif bana göre çok daha şanslı biriydi.

 • busra-81-@hotmail.com'
  Büsra Bsra
  Posted at 00:41h, 13 Mayıs Yanıtla

  Hic begenmedim.. ask acisini hangimiz yasamadik? Peki bunun dogrultusunda hayata küsüp, herkesden acisini cikarircasina cümle alemi , tabi en basta kendisini, cezalandirmanin anlami olabilirmi? Okurken boguldum ve karakterdeki acizlige öfke duydum.. sevmedim kisacasi

  • muhammet_sosyalbilgiler@hotmail.com'
   muhammet Ali YAKUT
   Posted at 02:09h, 24 Mayıs Yanıtla

   elinde olsa öyle yapar mı?

 • aemrekara@mynet.com'
  Arif Emre Kara
  Posted at 23:50h, 20 Temmuz Yanıtla

  Farkli bir son beklerken olanlar cok aci verici. Kitabin devami niteliginde ben olsam bir roman daha yazardim ama maalesef s
  Ali nin omru yetmemis. Benim aklimdan gecen ise soyle bir hikaye olurdu. Raif beyin kizi romani anlatan adama ulasip annesi ve Raif bey yani babasini ogrenmeye calisir. Kopru niteliginde insan ise yaninda kaldigi Hollandali bayandir.

 • karsmustafa25@gmail.com'
  Mustafa
  Posted at 02:59h, 21 Temmuz Yanıtla

  Güzel olduğunu düşünerek (Gülşah hocamın övgüsüyle ) başladım bitirmeden bırakamadım. Harika bir öykü ve harikadan iyi bir anlatıma sahip. Sonunun böyle bitmesini elbette istemezdim ama sanırım bu kitabı baş yapıt yapan, insanı bu kadar etkileyen de bu sonla bitmesi . Kitaba dair tek pişmanlığım neden dahaönce okumadım .

 • m.yasincelik52@hotmail.com'
  Yasin çelik
  Posted at 00:38h, 22 Aralık Yanıtla

  Gözyaşlarımın ilk defa boşa gitmediğini anladım. Aşık olmayı en güzel şekilde anlatan bu kitaba sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 • eaydemir1980@gmail.com'
  Yağmur
  Posted at 15:18h, 19 Haziran Yanıtla

  Ben ilk defa bir kitapta ağladım hüngür hüngür hemde. Ne kadar kitap okuduysam hepsinde mola verdim. Ama bu başka resmen kitap okuyo değilde olayı ben yaşıyo gibiydim. Kesinlikle okunması gereken bir kitap abartmıyorum.

 • byzashn21@gmail.com'
  Beyza
  Posted at 14:34h, 04 Aralık Yanıtla

  Kitaba karşı ön yargılıydım açıkçası biraz sıkıldım diyebilirim fakat asıl konuya geldiğinde merak uyandırdı ve sevmeye başladım. Anlatımı akıcı, karakterlerin yaşadığı duyguyu hissettiriyor ve gözünüzün önünde canlandırabiliyorsunuz o an kendiniz yaşıyormuş gibi bir his yaratıyor. Sonu da etkileyiciydi, verilmek istenen mesaj gayet anlaşılır şekilde okuyucuya aktarılıyor. Jojo Moyes’in Ardında Bıraktığın Kadın romanını da tavsiye ederim bu kitabı beğenen onu da mutlaka çok severek okuyacaktır. Eski erkek arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak bu iki kitabı da göndereceğim birkaç gün sonra. Okuduğunda verilmek istenen mesajı anlar umarım..

 • Msmsnsjjdndnd@gmail.com'
  Mehmet
  Posted at 18:55h, 27 Ocak Yanıtla

  Çok süper bi kitap
  Kitap okuyucuyu kend i ne adeta çekiyo yani sözler bulmak mümkün değil hele bide buluşsalardı mutlu olacaktım ama bunlar hayatın gerçekleri

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend